« Prev 36. Surah Yā­Sīn Next »
First Ayah   1   
First Ayah   1   
Quran - Albanian
 
Ja, Sinė!
 
Ayah   36:2   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha Kur’anin e pacenueshėm nė urtėsinė e tij tė lartė.
 
Ayah   36:3   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se ti (Muhammed) je prej tė dėrguarve.
 
Ayah   36:4   الأية
Quran - Albanian
 
Je nė njė rrugė tė drejtė.
 
Ayah   36:5   الأية
Quran - Albanian
 
(Kur’ani ėshtė) Zbritje e plotfuqishmit, e Mėshiruesit.
 
Ayah   36:6   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr t’ia tėrhequr njė populli, qė tė parėt e tyre nuk u ėshtė tėrhequr, e pėr atė shkak ata janė tė hutuar.
 
Ayah   36:7   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr Zotin tashmė ka marrė fund (thėnia) shumicės sė tyre, andaj ata edhe nuk besojnė.
 
Ayah   36:8   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u kemi varė nė qafat e tyre pranga e ato u arrijnė deri nė nofulla, andaj ata mbesin me koka lart.
 
Ayah   36:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u kemi vėnė edhe para tyre pendė edhe mbrapa tyre pendė dhe ua kemi mbuluar sytė, prandaj ata nuk shohin.
 
Ayah   36:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėr ata ėshtė e njejtė, a ua tėrhoqe vėrejtjen a nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.
 
Ayah   36:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ti ia tėrheq vėrejtjen vetėm atij qė e pėrvetson Kur’anin dhe i frikėsohet Mėshiruesit dhe kur ėshtė vetėm (i papashėm prej njerėzve), pra jepi myzhde atij prė falje dhe shpėrblim tė mirė.
 
Ayah   36:12   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, Ne i ngjallim tė vdekurit dhe i shkruajmė veprat; gjurmėt e tyre dhe ēdo gjė kemi regjistruar nė librin e ruajtur (lehvi mahvudh).
 
Ayah   36:13   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrmendju atyre njė shembull tė banorėve tė fshatit, kur atyre u patė ardhur tė dėrguarit.
 
Ayah   36:14   الأية
Quran - Albanian
 
Kur Ne dėrguam te ata dy, e ata i pėrgėnjeshtruan qė tė dy, atėherė i pėrforcum me njė tė tretė dhe u thanė: “Ne jemi tė dėrguar te ju.
 
Ayah   36:15   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (fshatarėt) thanė: “Ju nuk jeni tjetėr, vetėm se njerėz sikurse ne dhe se All-llahu nuk u ka shpallur asgjė; ju nuk jeni tjetėr vetėm se rrenacakė.
 
Ayah   36:16   الأية
Quran - Albanian
 
Ata thanė: “Zoti ynė e di se me tė vėrtetė ne jemi tė dėrguar te ju.
 
Ayah   36:17   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nuk jemi tė aobliguar pėr tjetėr, pėrveē t’ju kumtojmė ashtu qartė.
 
Ayah   36:18   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (fshatarėt) thanė: “Ne parandiejmė kob me ju dhe nėse nuk tėrhiqeni, ne do t’ju gyrėzojmė dhe do tė pėrjetoni ndėshkim tė idhėt prej nesh.
 
Ayah   36:19   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (tė dėrguarit) thanė: “Fati i keq ėshtė i juaji, a pse u kėshilluat, a (na kėrcėnoheni)? Jo, por ju jeni popull i shfrenuar!”
 
Ayah   36:20   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe prej skajit mė tė largėt tė qytetit erdhi njė njeri qėngutej e tha: “O populli im, dėgjoni tė dėrguarit!”
 
Ayah   36:21   الأية
Quran - Albanian
 
Dėgjoni atė qė nuk kėrkon prej jush ndonjė shpėrblim dhe janė udhėrrėfyes!
 
Ayah   36:22   الأية
Quran - Albanian
 
E, ē’kam unė qė tė mos e adhuroj atė qė mė krijoi dhe, te Ai ktheheni.
 
Ayah   36:23   الأية
Quran - Albanian
 
A mos do tė pranoj zota tjerė pos Tij, e nėse do Mėshiruesi tė mė godasė me ndonjė tė keqe, ndėrmjetėsimi i tyre nuk do tė mė vlejė asgjė,e as qė do tė mė shpėtjnė.
 
Ayah   36:24   الأية
Quran - Albanian
 
Unė do tė jem atėherė nė njė humbje tė hapėt.
 
Ayah   36:25   الأية
Quran - Albanian
 
Unė i kam besuar Zotit tuaj, pra mė dėgjoni!”
 
Ayah   36:26   الأية
Quran - Albanian
 
Atij i ėshtė thėnė: “Hyn nė Xhennet! e ai tha: “Ah, sikur ta dinte populli im,
 
Ayah   36:27   الأية
Quran - Albanian
 
pėr ēka mė fali Zoti im dhe mė bėri prej tė nderuarve!”
 
Ayah   36:28   الأية
Quran - Albanian
 
Pas tij, Ne nuk zbritėm ndonjė ushtri nga qieeli kundėr popullit tė tij, e as qė ishte vendimi yni tė zbresim tjetėr,
 
Ayah   36:29   الأية
Quran - Albanian
 
pėrveē njė britmė tė tmerrshme, kur qe, ata tė ftohur (tė vdekur).
 
Ayah   36:30   الأية
Quran - Albanian
 
O sa dėshprim i madh pėr robėrit qė nuk u erdhi ndonjė i dėrguar, vetėm se ata u tallėn me tė.
 
Ayah   36:31   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e panė ata se sa gjenerata kemi zhdukur para tyre dhe ata nuk u kthyen.
 
Ayah   36:32   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe tė gjithė, tė tubuar, do tė paraqiten pranė Nesh.
 
Ayah   36:33   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėr ata ėshtė argument (pėr fuqinė e Zotit) toka e vdekur, tė cilėn Ne e ngjallim, nxjerrim prej saj drith nga i cili ata hanė.
 
Ayah   36:34   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nė tė Ne u kemi bėrė kpshte hurmash e rrushi dhe nė tė u kemi dhėnė burime (uji).
 
Ayah   36:35   الأية
Quran - Albanian
 
Ashtu qė ata tė hanė nga ata fruta dhe nga ēka prodhojnė vetė duart e tyre. A i gėzojnė kėto dhe nik falėnderojnė.
 
Ayah   36:36   الأية
Quran - Albanian
 
I pastėr nga tė metat ėshtė Ai qė krijoi tė gjitha llojet (ēiftet) nga ēka mban toka, nga vetė ata dhe nga ēka ata nuk dinė.
 
Ayah   36:37   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr ata ėshtė argument edhe nata, prej tė cilės largojmė ditėn, kurse ata mbesin nė terr.
 
Ayah   36:38   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe dielli udhėton pėr nė kufirin e vet (nė cakun pėrfundimtar). Ai ėshtė (udhėtim) pėrcaktim i ngadhnjyesit, tė dijshmit.
 
Ayah   36:39   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe hėnės i kemi caktuar (pozicionet) derisa tė kthehet nė trajtėn e harku (rrem i hurmės sė tharė).
 
Ayah   36:40   الأية
Quran - Albanian
 
As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata para ditės po secili noton nė njė galaksion.
 
Ayah   36:41   الأية
Quran - Albanian
 
Argument pėr ta ėshtė edhe ajo se Ne pasardhėsit e tyre (tė Ademit) i vartėm nė anije tė mbushur pėrplot.
 
Ayah   36:42   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ngjashėm me tė, u krijuam atyre diēka qė t’i hipin.
 
Ayah   36:43   الأية
Quran - Albanian
 
E sikur tė duam Ne, i i pėrmbytim ata, e nuk ka efekt as lutja e tyre dhe as qė do tė shpėtonin.
 
Ayah   36:44   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē nga mėshira Jonė ndaj tyre, dhe qė tė pėrjetojnė tė mirat deri nė njė kohė tė caktuar.
 
Ayah   36:45   الأية
Quran - Albanian
 
E kur u thuhet atyre: “Kini frikė asaj qė ngjau para jush dhe asaj ēka do t’ju ngjajė mė vonė, e qė tė mėshiroheni (ata nuk dėgjojnė).
 
Ayah   36:46   الأية
Quran - Albanian
 
Nuk ka asnjė argument qė u erdhi atyre nga argumentet e Zotit, e qė ata nuk ia kthyen shpinėn.
 
Ayah   36:47   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kur u thuhej: “Jepni nga ajo qė All-llahu u begatoi, ata qė nuk besuan, besimtarėve u thanė: “A ta ushqejmė atė qė sikur tė donte All-llahu do ta ushqente? Ju nuk jeni tjetėr vetėm se tė humbur qartė!”.
 
Ayah   36:48   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe thoshin: “Po qe se jeni tė vėrtetė, kur do tė jetė ai premtim?”
 
Ayah   36:49   الأية
Quran - Albanian
 
(All-llahu u pėrgjigjet) Nuk janė duke pritur tjetėr vetėm se njė britmė qė i rrėmben ata kur janė duke u zėnė mes vete.
 
Ayah   36:50   الأية
Quran - Albanian
 
E nuk do tė mund tė lėnė as porosi (vasijet-testament) as tė kthehen nė familjet e tyre.
 
Ayah   36:51   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe i fryhet Surit, kur qe, duke u ngutur prej varrezave paraqiten te Zoti i tyre.
 
Ayah   36:52   الأية
ۜ

Quran - Albanian
 
E thonė: “Tė mjerėt ne! Po kush na ngriti prej ku ishim tė shtrirė nė varre?” E, kjo ėshtė ajo qė premtoi Zoti dhe vėtetuan tė dėrguarit.
 
Ayah   36:53   الأية
Quran - Albanian
 
Ajo nuk ėshtė tjetėr, pėrveē njė zė i fuqishėm dhe ata tė gjithė tė paraqitur para Nesh.
 
Ayah   36:54   الأية
Quran - Albanian
 
Sot pra, akujt nuk i bėhet e padrejtė diēka dhe nuk shpėrbleheni me tjeėr vetėm pėr atė qė vepruat.
 
Ayah   36:55   الأية
Quran - Albanian
 
Ata tė Xhennetit tash janė tė angazhuar me kėnaqėsi.
 
Ayah   36:56   الأية
Quran - Albanian
 
Ata dhe shoqet e tyre janė nėn hijet tė mbėshtetur nė kolltukė.
 
Ayah   36:57   الأية
Quran - Albanian
 
Aty kanė pemė dhe ēka tė duan.
 
Ayah   36:58   الأية
Quran - Albanian
 
Kanė “Selam”, thėnie e Zotit mėshirues!
 
Ayah   36:59   الأية
Quran - Albanian
 
E tash, ju kriminelė, ndahuni!
 
Ayah   36:60   الأية
Quran - Albanian
 
O bijtė e Ademit (kriminelė), po a nuk u dėrgova porosinė qė tė mos e dėgjoni djallin, se me tė vėrtetė ai ėshtė armiku juaj i hapėt!?
 
Ayah   36:61   الأية
Quran - Albanian
 
*Ju porosita) Tė mė adhuroni Mua, se kjo ėshtė rruga e sigurt!
 
Ayah   36:62   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ai ka humbur shumė njerėz prej jush, a nuk mblodhėt mend?
 
Ayah   36:63   الأية
Quran - Albanian
 
Ky ėshtė Xhehennemi qė juve u premtohe.
 
Ayah   36:64   الأية
Quran - Albanian
 
Hyni tash nė tė, pėr shkak se mohuaat ēdo tė vėrtetė!
 
Ayah   36:65   الأية
Quran - Albanian
 
Sot Ne ua mbyllim gojėt e atyre, Neve na flasin duart e tyre, kurse kėmbėt e tyre dėshmojėn pėr atė qė punuan.
 
Ayah   36:66   الأية
Quran - Albanian
 
E sikur tė duam Ne do t’ua verbonim ytė e tyre, e ata do ta mėsynin rrugėn, po si do tė dhihnin?
 
Ayah   36:67   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe sikur tė duam, do t’i kishim gjymtuar ata nė vend, e nuk do tėmund tė shkoninas para as prapa.
 
Ayah   36:68   الأية
Quran - Albanian
 
E atij qė i japim tė jetojė gjatė, e kthejmė prapa nė krijimin e tij. A nuk janė duke menduar?
 
Ayah   36:69   الأية
Quran - Albanian
 
Ne as nuk ia mėsuam atij (Muhammedit) poezinė, e as qė i takon ajo atij, ai (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė dhe Kur’an i qartė.
 
Ayah   36:70   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė (me mend e zemėr) dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt.
 
Ayah   36:71   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e shohin ata se nga ajo qė Ne vetė e shpikėm, u krijuam atyre kafshėt qė i kanė.
 
Ayah   36:72   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ua bėmė ato qė t’u biden atyre, e disave prej tyre u hipnin, ndėrsa prej disave ushqehen.
 
Ayah   36:73   الأية
Quran - Albanian
 
Ata kanė edhe dobi tė tjera nė to, e edhe pinė (qumėsht) prej tyre. A nuk duhet falėnderojnė?
 
Ayah   36:74   الأية
Quran - Albanian
 
Po, shkojnė e nė vend tė All-llahut adhurojnė zota tė tjerė me shpresė se do tė ndihmohen prej tyre.
 
Ayah   36:75   الأية
Quran - Albanian
 
Ata nuk mund t’u ndihmojnė atyre, por kėta (idhujtarėt) u janė bėrė ushtri e gatshme e tyre.
 
Ayah   36:76   الأية
Quran - Albanian
 
E ty mos tė brengosin thėniet e tyre, Ne dimė ēka mbajnė ata fshehtė dhe ēka publikojnė.
 
Ayah   36:77   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė prej njė pike uji (fare), kur qe, ai kundėrshtarė i rreptė.
 
Ayah   36:78   الأية
Quran - Albanian
 
Ai na solli Neve shembull, e harroi krijimin e vet e tha: “Kush i ngjall eshtrat duke qenė ata tė kalbur?
 
Ayah   36:79   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “I ngjall Ai qė i krijoi pėr herė tė parė, e Ai ėshtė shumė i dijshėm pėr ēdo krijim.
 
Ayah   36:80   الأية
Quran - Albanian
 
Ai qė prej drurit tė gjelbėr ju bėri zjarrin, e ju prej tij ndezni.
 
Ayah   36:81   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk ėshtė i fuqishėm Ai, qė kerijoi qiejt e tokėn, tė krijojė njerėz sikundėr qė i krijoi ata? Po Ai ėshtė krijuesi, i dijshmi.
 
Ayah   36:82   الأية
Quran - Albanian
 
Kur Ai dėshiron ndonjė send, urdhėri i Tij ėshtė vetėm t’i thotė: “Bėhu!” Ai menjėherė bėhet.
 
Ayah   36:83   الأية
Quran - Albanian
 
I lartė ėshtė Ai ė nė dorėn e Tij ėshtė pushteti mbi ēdo send dhe vetėm te Ai ktheheni.