« Prev 37. Surah As-Sāffāt Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Pasha tė rradhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
 
Ayah   37:2   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
 
Ayah   37:3   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
 
Ayah   37:4   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
 
Ayah   37:5   الأية
Quran - Albanian
 
Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (tė yjeve).
 
Ayah   37:6   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) me bukurinė e yjeve.
 
Ayah   37:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
 
Ayah   37:8   الأية
Quran - Albanian
 
Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
 
Ayah   37:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
 
Ayah   37:10   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.
 
Ayah   37:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ti pra, pyeti ata (idhujtarėt): a janė ata krijesė mė e fortė, apo ēka Ne krijuam. Ne i krijuam ata prej njė balte qė ngjitet.
 
Ayah   37:12   الأية
Quran - Albanian
 
Por ti je i habitur, e ata tallen.
 
Ayah   37:13   الأية
Quran - Albanian
 
E kur kėshillohen, ata nuk marrin parasysh kėshillėn.
 
Ayah   37:14   الأية
Quran - Albanian
 
E kur shohin ndonjė mrekulli, ata nxitin nė pėrqeshje.
 
Ayah   37:15   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe thanė: “Ky (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėmn se magji e kulluar.
 
Ayah   37:16   الأية
Quran - Albanian
 
A, pasi tė vdesim ne, tė bėhemi dhe e eshtra tė kalbur a do tė ringjallemi?
 
Ayah   37:17   الأية
Quran - Albanian
 
A edhe tė parėt tanė tė herėshėm?
 
Ayah   37:18   الأية
Quran - Albanian
 
thuaj: “Po, bile ju do tė jeni tė nėnēmuar!”
 
Ayah   37:19   الأية
Quran - Albanian
 
Ajo do tė jetė vetėm njė britmė, kur qė, ata tė ngritur shikojnė.
 
Ayah   37:20   الأية
Quran - Albanian
 
E thonė: “O, tė mjerėt ne, kjo ėshtė dita e gjykimit!”
 
Ayah   37:21   الأية
Quran - Albanian
 
Kjo ėshtė dita e ndasisė qė ju e konsideruat rrenė.
 
Ayah   37:22   الأية
Quran - Albanian
 
Tuboni ata qė ishin zullumqarė, shoqėrinė e tyre dhe ata qė i adhuruan.
 
Ayah   37:23   الأية
Quran - Albanian
 
(adhuruan) Pos All-llahut, orientoni rrugės sė xhehimit!
 
Ayah   37:24   الأية
Quran - Albanian
 
Ndalni ata, sepse do tė merren nė pėrgjegjėsi.
 
Ayah   37:25   الأية
Quran - Albanian
 
Ēka keni qė nuk ndihmoni njėri-tjetrin?
 
Ayah   37:26   الأية
Quran - Albanian
 
E, ata sot janė dorėzuar nė tėrėsi.
 
Ayah   37:27   الأية
Quran - Albanian
 
E kthehen e ia hedhin pėrgjegjėsinė njėri-tjetrit.
 
Ayah   37:28   الأية
Quran - Albanian
 
(Tė shtypurit) u thonė (atyre tė parėve): “Ju ishit qė na vinit neve nga ana e djathtė (na pengonit pre sė vėrtetės).
 
Ayah   37:29   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (paria) u thonė: “Jo, ju vetė nuk ishit besimtarė.
 
Ayah   37:30   الأية
Quran - Albanian
 
Ne nuk kemi pasur ndonjė pushtet ndaj jush, por ju vetė ishit qė nuk respektuat (porositė e Zotit).
 
Ayah   37:31   الأية
Quran - Albanian
 
E, ajo thėnia (premtimi) e Zotit tonė u vėrtetua kundėr nesh, e s’ka dyshim se ne po e shijojmė (dėnimin).
 
Ayah   37:32   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u ofruam juve rrugėn e humbjes, ashtu sikurse edhe vetė ishim tė humbur.
 
Ayah   37:33   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atė ditė ata do tė jenė nė dėnim tė pėrbashkėt.
 
Ayah   37:34   الأية
Quran - Albanian
 
Kėshtu Ne veprojmė me kriminelėt.
 
Ayah   37:35   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr arsye se kur u thuhej atyre: “Nuk ka Zottjetėr pėrveē All-llahut, ata e mbanin veten lart.
 
Ayah   37:36   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe thoshin: “A do t’i braktisim ne zotat tanė pėr njė poet tė ēmendur?”
 
Ayah   37:37   الأية
Quran - Albanian
 
Jo, (nuk ėshtė ēka thonė ata) por ai u solli tė vėrtetėn dhe vėrtetoi tė dėrguarit e parė.
 
Ayah   37:38   الأية
Quran - Albanian
 
Ju, pa tjetėr do tė pėrjetoni dėnimin mė tė ashpėr.
 
Ayah   37:39   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nuk ndėshkoheni pėr tjetėr, pėrveē pėr atė qė vepruat.
 
Ayah   37:40   الأية
Quran - Albanian
 
Me pėrjashtim tė robėve tė All-llahut qė ishin tė sinqertė,
 
Ayah   37:41   الأية
Quran - Albanian
 
Tė tillėt janė ata qė kanė furnizim tė dalluar,
 
Ayah   37:42   الأية
Quran - Albanian
 
Pemė tė llojllojshme, ata janė tė nderuar,
 
Ayah   37:43   الأية
Quran - Albanian
 
Nė Xhennete tė begatshme,
 
Ayah   37:44   الأية
Quran - Albanian
 
Tė mbėshtetur nė kolltukė me fytyrė nga njėri-tjetri,
 
Ayah   37:45   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre u bėhrt shėrbim me gota (me verė) nga burmi,
 
Ayah   37:46   الأية
Quran - Albanian
 
E barshė (vera), qė ka shije pėr ata qė e pinė,
 
Ayah   37:47   الأية
Quran - Albanian
 
Prej asaj nuk ka dhembje koke, e as qė ata do tė dehen nga ajo,
 
Ayah   37:48   الأية
Quran - Albanian
 
E pranė tyre janė (hyritė) symėdhatė me shikim tė pėulur,
 
Ayah   37:49   الأية
Quran - Albanian
 
Sikur ato tė jenė inxhi e paprekur (ve e ruajtur).
 
Ayah   37:50   الأية
Quran - Albanian
 
I qasen njėri-tjetrit e bisedojnė,
 
Ayah   37:51   الأية
Quran - Albanian
 
Prej tyre njėri flet e thotė: “Unė kam pasur njėfarė miku,
 
Ayah   37:52   الأية
Quran - Albanian
 
thoshte: “A je ti pre atyre qė besojnė se
 
Ayah   37:53   الأية
Quran - Albanian
 
Kur tė jemi tė vdekur, tė jemi bėrė dhe e eshtra tė kalbur, do tė jemi tė shpėrblyer pėr vepra?”
 
Ayah   37:54   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (besimtari nė Xhennet) thotė: “A vini ju tė shikojmė?”
 
Ayah   37:55   الأية
Quran - Albanian
 
Ai shikon dhe e vėren atė (mikun) nė mes tė Xhehennemit.
 
Ayah   37:56   الأية
Quran - Albanian
 
Ai thotė: “Pasha All-llahun, pėr pak mė rrėzove (nė Xhehennem) edhe mua.
 
Ayah   37:57   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe sikur tė mos ishte dhuntia e Zotit tim, unė do tė isha bashkė me ty nė zjarr,
 
Ayah   37:58   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne nuk do tė vdesim mė,
 
Ayah   37:59   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē asaj vdekjes sonė tė parė dhe ne nuk do tė dėnohemi mė!”
 
Ayah   37:60   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ky ėshtė ai suksesi i madh,
 
Ayah   37:61   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr njė shpėrblim tė kėtillė le tė veprojnė vepruesit!
 
Ayah   37:62   الأية
Quran - Albanian
 
A kjo pritje (me shpėrbllim tė All-llahut) ėshtė mė e mirė, apo pema e “Zekumė-it”?
 
Ayah   37:63   الأية
Quran - Albanian
 
Ne atė e kemi bėrė sprovė pėr zullumqarėt.
 
Ayah   37:64   الأية
Quran - Albanian
 
Ajo ėshtė njė pemė qė mbin nė fund tė Xhehennemit.
 
Ayah   37:65   الأية
Quran - Albanian
 
Pema (fruti) e saj ėshtė sikurse kok a dreqėrish.
 
Ayah   37:66   الأية
Quran - Albanian
 
E ata do tė hanė nga ajo dhe do tė mbushin barqet prej saj.
 
Ayah   37:67   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj, ata do tė kenė kundrejt atij ushqimi edhe ujė tė valė.
 
Ayah   37:68   الأية
Quran - Albanian
 
Mandej kthimi i tyre ėshtė nė Xhehennem.
 
Ayah   37:69   الأية
Quran - Albanian
 
Ata i gjetėn dhe shkuan pas prindėrve tė tyre tė humbur.
 
Ayah   37:70   الأية
Quran - Albanian
 
Ata u ngutėn dhe shkelėn hapave tė tyre (pa menduar).
 
Ayah   37:71   الأية
Quran - Albanian
 
Po, edhe para kėtyre (popullit tėnd) shunica e popujve tė kaluar ishin tė humbur.
 
Ayah   37:72   الأية
Quran - Albanian
 
Ne atyre u patėm dėrguar pejgamberė.
 
Ayah   37:73   الأية
Quran - Albanian
 
E shif se si ishte pėrfundimi i atyre, tė cilėve u qe tėrhequr vėrejtja.
 
Ayah   37:74   الأية
Quran - Albanian
 
Me pėrjashtim tė robėve tė All-llahut qė ishin tė sinqertė.
 
Ayah   37:75   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr Zotin Neve na pat thirr nė ndihmė Nuhu, Ne jemi pėrgjegjės tė mirė.
 
Ayah   37:76   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne e shpėtuam atė dhe familjen e tij prej asaj tė keqe tė madhe.
 
Ayah   37:77   الأية
Quran - Albanian
 
E pasardhėsit e tij i bėmė ata qė vazhduan jetėn.
 
Ayah   37:78   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne ua lamė atė kujtim pėr njrėzit e ardhshėm.
 
Ayah   37:79   الأية
Quran - Albanian
 
Selam i qoftė Nuhut (prej All-llahut e prej krijesave) nė mbarė botėn (si kujtim ndaj tij).
 
Ayah   37:80   الأية
Quran - Albanian
 
Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt.
 
Ayah   37:81   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ai ishte prej robėve tanė qė janė besimtarė.
 
Ayah   37:82   الأية
Quran - Albanian
 
E pastaj i pėrmbytėm nė njė ujė tė tjerėt (qė nuk besuan).
 
Ayah   37:83   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Ibrahimi ishte i grupit tė tij.
 
Ayah   37:84   الأية
Quran - Albanian
 
Kur Zotit tė vet iu bind me zemėr tė pastėr.
 
Ayah   37:85   الأية
Quran - Albanian
 
Kur babait tė vet dhe popullit tė vet i tha: “ēka ėshtė ajo qė ju adhuroni?”
 
Ayah   37:86   الأية
Quran - Albanian
 
A nė vend tė All-llahut doni zota tė trilluar?
 
Ayah   37:87   الأية
Quran - Albanian
 
ēka ėshtė mendimi juaj ndaj Zotit tė botėce?
 
Ayah   37:88   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atėherė u lėshoi njė shikim yjeve,
 
Ayah   37:89   الأية
Quran - Albanian
 
E tha: “Unė jam i sėmurė!”
 
Ayah   37:90   الأية
Quran - Albanian
 
Ata u kthyen dhe u larguan prek tij.
 
Ayah   37:91   الأية
Quran - Albanian
 
Ai u drejtua kah zotat e tyre dhe u tha: “A nuk po hani ju?”
 
Ayah   37:92   الأية
Quran - Albanian
 
ēka keni pra, qė nuk po flitni?
 
Ayah   37:93   الأية
Quran - Albanian
 
Iu afrua atyre ngadalė, duke u mėshuar me tė djathtėn (me fuqi).
 
Ayah   37:94   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (populli) iu afruan atij me tė shpejtė (sigurisht e qortuan).
 
Ayah   37:95   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (Ibrahimi) tha: “A adhuroni atė qė vetė e keni gdhendur?”
 
Ayah   37:96   الأية
Quran - Albanian
 
E All-llahu ju krijoi juve edhe atė qė e punoni.
 
Ayah   37:97   الأية
Quran - Albanian
 
Ata thanė: “Ndėrtonja atij njė vend dhe hudhne atė nė zjarr!
 
Ayah   37:98   الأية
Quran - Albanian
 
Ata i menduan atij njė kurth, kurse Ne i mposhtėm ata tė nėnēmuar”.
 
Ayah   37:99   الأية
Quran - Albanian
 
Ai tha: “Unė po shkoj aty ku mė urdhėroi Zoti im, e Ai mė udhėzon!”
 
Ayah   37:100   الأية
Quran - Albanian
 
Zoti im, mė dhuro mua (njė fėmijė) prej tė mirėve!
 
Ayah   37:101   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e gėzuam atė me njė djalė qė do tė jetė i butė (i sjėllshėm).
 
Ayah   37:102   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kur arriti ai (djalli) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: “O djalli im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?” Ai tha: “O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do All-llahu, prej tė durueshmėve!”
 
Ayah   37:103   الأية
Quran - Albanian
 
E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhėrit tė Zotit dhe pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).
 
Ayah   37:104   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e thirrėm atė: “O Ibrahim!”
 
Ayah   37:105   الأية
Quran - Albanian
 
Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!
 
Ayah   37:106   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.
 
Ayah   37:107   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e shpaguam atė me njė tė therrur (kurban) tė rėndėsishėm.
 
Ayah   37:108   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.
 
Ayah   37:109   الأية
Quran - Albanian
 
Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi!
 
Ayah   37:110   الأية
Quran - Albanian
 
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.
 
Ayah   37:111   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.
 
Ayah   37:112   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne e gėzuam atė me (njė djalė tjetėr) Is-hakun, pejgamber prej tė mirėve.
 
Ayah   37:113   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne i dhuruan bekim atij dhe Is-hakut e prej pasardhėsve tė atyre dyve do tė kenė punėmirė e tė ndershėm, e edhe dėmtues t hapėt tė vetvetes.
 
Ayah   37:114   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha madhėrinė Tonė, Ne u dhamė tė mira Musait e Harunit.
 
Ayah   37:115   الأية
Quran - Albanian
 
I shpėtuam ata dhe popullin e tyre prej njė mjerimi tė madh.
 
Ayah   37:116   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u ndihmuam atyre dhe ata ngadhėnjyen.
 
Ayah   37:117   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre dyve u hamė librin e pėrsosur e tė qartė.
 
Ayah   37:118   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe tė dy ata i udhėzuam rrugės sė drejtė.
 
Ayah   37:119   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrkujtim tė kėndshėm ndaj tė dyve kem lėnė nė popujt e mė vonshėm.
 
Ayah   37:120   الأية
Quran - Albanian
 
(Pėrkujtimin) “Selamun” - qofshin tė mėshiruar Musai dhe Haruni.
 
Ayah   37:121   الأية
Quran - Albanian
 
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.
 
Ayah   37:122   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ata tė dy ishin besimtarė nga robėrit Tanė.
 
Ayah   37:123   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Iljasi ishte prej tė dėrguarve Tanė.
 
Ayah   37:124   الأية
Quran - Albanian
 
Kur ai, popullit tė vet i tha: “A nuk jeni kah frikėsoheni?”
 
Ayah   37:125   الأية
Quran - Albanian
 
A e adhuroni “Ba’ėl-in” (emėr i njė statuje) e braktisni adhurimin ndaj ė mirit qė ėshtė Krijues?
 
Ayah   37:126   الأية
Quran - Albanian
 
All-llahun, Zotin tuaj e tė prindėrve tuaj tė hershėm!!”
 
Ayah   37:127   الأية
Quran - Albanian
 
Ata e pėrgėnjeshtruan, andaj ata medoemos janė tė sjellė nė Xhehennem.
 
Ayah   37:128   الأية
Quran - Albanian
 
Me pėrjashtim tė robėrve besnikė ndaj All-llahut.
 
Ayah   37:129   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ndaj tij kemi lėnė pėrkujtim tė mirė nė tė ardhshmit.
 
Ayah   37:130   الأية
Quran - Albanian
 
“Selamun” - qoftė i mėshiruar Iljasi (ose edhe besimtarėt e Iljasit).
 
Ayah   37:131   الأية
Quran - Albanian
 
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.
 
Ayah   37:132   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim, ai ishte besimtar nga robėrit Tanė.
 
Ayah   37:133   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Luti, pa mėdyshje ishte prej tė dėrguarve Tanė.
 
Ayah   37:134   الأية
Quran - Albanian
 
Kur Ne e shpėtuam atė dhe tėrė familjen e tij bashkė.
 
Ayah   37:135   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē njė plake (grua e tij) qė mbeti me tė dėnuarit.
 
Ayah   37:136   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj tė tjerėt i rrėnuam.
 
Ayah   37:137   الأية
Quran - Albanian
 
E ju (mekas) me siguri kaloni atypari mėngjes (ditėn)
 
Ayah   37:138   الأية
Quran - Albanian
 
e mbrėmje (natėn). Pra, a nuk mbildhni mend?
 
Ayah   37:139   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Junusi ishte njė nga tė dėrguarit Tanė.
 
Ayah   37:140   الأية
Quran - Albanian
 
kur iku te anija qė ishte e mbushur plot (udhėtarė).
 
Ayah   37:141   الأية
Quran - Albanian
 
E ai mori pjesė nė short, po humbi (i ra sorti atij).
 
Ayah   37:142   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atė e kafshoi (e gėlltit) peshku, zatėn ai ishte qė e meritoi qortimin.
 
Ayah   37:143   الأية
Quran - Albanian
 
E sikur tė mos ishte ajo qė ai kishte qenė prej atyre qė shumė e pėrmendin Zotin.
 
Ayah   37:144   الأية
Quran - Albanian
 
Ai do tė mbetej nė barkun e tij deri nė ditėn e ringjalljes.
 
Ayah   37:145   الأية
Quran - Albanian
 
E Ne e hodhėm nė njė tokė pa bimė (shkretėtirė), ndėrsa ai ishte i sėmurė.
 
Ayah   37:146   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne bėmė qė pėr tė tė mbijė njė bimė (t’i bėjė hije) nga kungulli.
 
Ayah   37:147   الأية
Quran - Albanian
 
Ne (pastaj) e dėrguam atė te njėqindmijė e mė shumė.
 
Ayah   37:148   الأية
Quran - Albanian
 
E ata i besuan, e Ne ua vazhduam atyre tė pėrjetojnė pėr deri nė njė kohė.
 
Ayah   37:149   الأية
Quran - Albanian
 
E ti (Muhammed) pyeti ata (idhujtarėt): “A tė Zotit tėnd janė vajzat, kurse tė tyre djemtė?”
 
Ayah   37:150   الأية
Quran - Albanian
 
Apo, Ne i krijuam endjėjt femra , e ata ishin dėshmitarė (kur Ne i krijuam engjėjt femra)?!
 
Ayah   37:151   الأية
Quran - Albanian
 
Vini re se si ata nga trillimet e tyre thonė:
 
Ayah   37:152   الأية
Quran - Albanian
 
“All-llahu ka lindė!” S’ka dyshim se ata janė gėnjeshtarė (kur thonė se engjėjt janė bijat e Zotit).
 
Ayah   37:153   الأية
Quran - Albanian
 
A thua vajzat Ai i ka bėrė mė tė zgjedhura se djemt?
 
Ayah   37:154   الأية
Quran - Albanian
 
Po ē’keni ju kėshtu, si po gjykoni ashtu?
 
Ayah   37:155   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk jeni duke menduar?
 
Ayah   37:156   الأية
Quran - Albanian
 
A mos keni ju ndonjė argument tė sigurt?
 
Ayah   37:157   الأية
Quran - Albanian
 
Sillnie pra, librin tuaj, nėse ėshtė si thoni ju!
 
Ayah   37:158   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (idhujtarėt) pohuan mes Tij e mes engjėjve (xhinėve) lidhmėri farefisnore, po xhinėt e dinė se ata (idhujtarėt) janė tė hedhur nė zjarr.
 
Ayah   37:159   الأية
Quran - Albanian
 
All-llahu ėshtė i pastėr nga ajo ēka i pėrshkruanė.
 
Ayah   37:160   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (engjėjt) janė vetėm robėr tė sinqertė tė Zotit (ata nuk i pėrshkruajnė gjė).
 
Ayah   37:161   الأية
Quran - Albanian
 
E, as ju dhe as ata qė i adhuroni,
 
Ayah   37:162   الأية
Quran - Albanian
 
Nuk mund ta vini nė sprovė askė ndaj Atij (besimit nė Zotin),
 
Ayah   37:163   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē atij qė ėshtė i gjykuar pėr Xhehennem.
 
Ayah   37:164   الأية
Quran - Albanian
 
E, nuk ka prej nesh (grupit tė engjėjve) qė nuk e ka vendin (detyrė, pozitėn) e vet tė njohur.
 
Ayah   37:165   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ne (engjėjt) jemi tė rreshtuar (nė adhurim),
 
Ayah   37:166   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne jemi qė i bėjmė tesbih (mohojmė se ai ka tė meta).
 
Ayah   37:167   الأية
Quran - Albanian
 
Po edhe pse ata ishin qė thoshin:
 
Ayah   37:168   الأية
Quran - Albanian
 
Sikur tė gjendej te ne ndonjė libėr nga tė parėt,
 
Ayah   37:169   الأية
Quran - Albanian
 
Ne do tė ishim robėr tė All-llahut, tė sinqertė.
 
Ayah   37:170   الأية
Quran - Albanian
 
Po (kur u erdhi libri), ata e mohuan atė (Kur’anin), e mė vonė do tė kuptojnė.
 
Ayah   37:171   الأية
Quran - Albanian
 
E tashmė fjala (premtimi) e jonė u ėshtė dhėnė mė parė robėrve tanė tė dėrguar,
 
Ayah   37:172   الأية
Quran - Albanian
 
se ata, pa dyshim do tė jenė tė ndihmuar.
 
Ayah   37:173   الأية
Quran - Albanian
 
dhe se ushtria jonė do tė jenė ata ngadhėnjyesit.
 
Ayah   37:174   الأية
Quran - Albanian
 
Prandaj, pėr njė kohė, ti (Muhammed) hiqu tyre.
 
Ayah   37:175   الأية
Quran - Albanian
 
E ti vėshtroji ata se edhe ata do ta shohin (ndihmėn tonė ndaj juve besimtarėve).
 
Ayah   37:176   الأية
Quran - Albanian
 
A mos po kėrkojnė shpejtimin e ndėshkimit tonė?
 
Ayah   37:177   الأية
Quran - Albanian
 
E kur tė vjen ai (dėnimi) nė territorin e tyre, mėngjes i shėmtuar do tė jetė pėr ata qė u ishte tėrhrqur vėrejtja.
 
Ayah   37:178   الأية
Quran - Albanian
 
E ti largohu pėr njė kohė prej tyre,
 
Ayah   37:179   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ti vėshtroi se edhe ata mė vonė do tė shohin.
 
Ayah   37:180   الأية
Quran - Albanian
 
I Lartėsuar ėshtė Zoti yt, Zot i fuqisė nga ajo qė ia pėrshkruajnė.
 
Ayah   37:181   الأية
Quran - Albanian
 
Qoftė paqja mbi tė dėrguarit.
 
Ayah   37:182   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave!:-: Go Home :-: Go Top :-: