« Prev 43. Surah Az-Zukhruf Next »
First Ayah  1  
First Ayah  1  
Quran - Albanian
 
Ha, Mimė.
 
Ayah   43:2   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha librin (Kur’anin) sqarues!
 
Ayah   43:3   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur’an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni.
 
Ayah   43:4   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se nė librin amzė (Lehvi mahfudh) te Ne, gėzon famė tė lartė dhe ėshtė plot urtėsi.
 
Ayah   43:5   الأية
Quran - Albanian
 
A thua Ne ta lėmė kėshillimin ndaj ju e t’ju braktisim, pse ju jeni popull i shfrenuar?
 
Ayah   43:6   الأية
Quran - Albanian
 
E, sa pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!
 
Ayah   43:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nuk u erdhi atyre asnjė pejgamber, e tė mos tallen me tė.
 
Ayah   43:8   الأية
Quran - Albanian
 
Andaj, Ne i zhdukėm ata qė ishin mė tė fuqishėm se kėta dhe shembulli i atyre tė mėparshmive ėshtė pėrmendur mė parė (nė Kur’an).
 
Ayah   43:9   الأية
Quran - Albanian
 
Nėse ti i pyet ata: “Kush i krijoi qiejt dhe tokėn?” Me siguri do tė thonė: “Ato i krijoi i gjithfuqishmi, i dijshmi!”
 
Ayah   43:10   الأية
Quran - Albanian
 
Ai qė tokėn e bėri djep pėr ju dhe u mundėsoi tė keni rrugė nėpėr tė, e tė mund tė orientoheni (pėr qėllimet tuaja).
 
Ayah   43:11   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ai qė lėshon nga qielli ujė (shi) me masė. Ne i japim me tė jetė njė vendi tė vdekur. Ja, kėshtu edhe ju do tė nxirreni (tė gjallė nga varrezat);
 
Ayah   43:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ai qė krijoi tė gjitha llojet (ēiftet) dhe ju mundėsoi tė udhėtoni hipur nė anije ose nė kafshė.
 
Ayah   43:13   الأية
Quran - Albanian
 
Tė uleni mbi to dhe atėherė, pasi tė jeni vendosur mbi to, ta pėrkujtoni tė mirėn qė u dha Zoti juaj e tė thoni: “Falėnderuar qoftė Ai qė i nėnshtroi kėto pėr neve, sepse ne nuk do tė kishim mundėsi ta bėnim kėtė.
 
Ayah   43:14   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne me siguri do tė kthehemi te Zoti ynė!”
 
Ayah   43:15   الأية
Quran - Albanian
 
Megjithatė (pranuan se Zoti ėshtė i vetmi krijues), ata i pėrshkruan Atij pjesė (fėmijė) nga robėrit e Tij. Njeriu i tilė njėmend ėshtė mohues i hapėt.
 
Ayah   43:16   الأية
Quran - Albanian
 
A mos Ai nga ato qė krijoi, pėr vete pėrcaktoi vajza, kurse juve u dalloi me djem?
 
Ayah   43:17   الأية
Quran - Albanian
 
E kur ndonjėri prej jush lajmėrohet me (lindje tė vajzės) atė qė ia pat pėrshkruar Zotit shembull, fytyra e tij, nxihet dhe i zihet fryma.
 
Ayah   43:18   الأية
Quran - Albanian
 
A, atė qė rritet me stoli, e nė dialog ėshtė i paqartė (ia pėrshkruajnė Zotit)?
 
Ayah   43:19   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe engjėjt qė janė adhurues tė Zotit i quajnė femra? A prezentuan ata krijimin e tyre (melekėve)? Dėshmia e tyre do tė regjistrohet dhe ata do tė merren nė pyetje.
 
Ayah   43:20   الأية
Quran - Albanian
 
Ata pastaj thanė: “Sikur tė kishte dashur All-llahu, ne nuk do t’i adhuronim ata (as idhujt e as melaiket). Ata nuk kanė pėr kėtė (qė thonė) ndonjė fakt, ata vetėm gėnjejnė”.
 
Ayah   43:21   الأية
Quran - Albanian
 
A mos u kemi dhėnė ndonjė libėr para tij (para Kur’anit),e ata i pėrmbahen atij?
 
Ayah   43:22   الأية
Quran - Albanian
 
Jo, por ata thanė: “Ne i kemi gjetur tė parėt tanė nė kėtė fe dhe vazhdojmė gjurmėve tė tyre”.
 
Ayah   43:23   الأية
Quran - Albanian
 
Ja pra, Ne nuk kemi dėrguar para teje pejgamber nė ndonjė vendbanim, qė tė mos i ketė thėnė paria e begatshme e tij: “Ne i gjetėm tė parėt tanė nė kėtė fe dhe ne jemi tė orientuar gjurmėve tė tyre”.
 
Ayah   43:24   الأية
Quran - Albanian
 
Ai tha: “A edhe nėse ju kam sjell rrugė mė tė mirė nga ajo qė i gjetėt tė parėt tuaj?” Ata thanė: “Ne nuk i besojmė asaj me ēka ju jeni dėrguar!”
 
Ayah   43:25   الأية
Quran - Albanian
 
Atėherė Ne ndėrmorrėm ndėshkime kundėr tyre, e shih si ishte pėrfundimi i gėnjeshtarėve.
 
Ayah   43:26   الأية
Quran - Albanian
 
(Pėėrkujto, o i dėrguar) Kur Ibrahimi babait tė vet dhe popullit tė tij i tha: “Unė jam i larguar prej asaj qė adhroni ju,
 
Ayah   43:27   الأية
Quran - Albanian
 
pėrveē Atij qė mė krijoi, dhe qė Ai do tė mė drejtojė!”
 
Ayah   43:28   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ai (Ibrahimi) e la tė pėrjetshme atė fjalė (besimn nė njė Zot) ndėr pasardhėsit e vet me shpresė qė ata tė kthehen prej rrugės sė gabuar nė rrugėn e drejtė.
 
Ayah   43:29   الأية
Quran - Albanian
 
Por, Unė u dhashė mundėsi kėtyre dhe tė parėve tė tyre tė kėnaqen derisa nuk u erdhi e vėrteta dhe i dėrguari me fakte.
 
Ayah   43:30   الأية
Quran - Albanian
 
Po, kur u erdhi atyre e vėrteta, ata thanė: “Kjo ėshtė magji dhe se ne kėsaj nuk besojmė!”
 
Ayah   43:31   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj thanė: “Pėrse tė mos ketė zbritur ky Kur’an njė njeriu tė madh nga dy qytete?”
 
Ayah   43:32   الأية
Quran - Albanian
 
A thua ata e pėrcaktojnė mėshirėn (pejgamberllėkun) e Zotit tėnd? Ne kemi pėrcaktuar ndėr ta gjendjen e jetės nė kėtė botė; Ne kemi dalluar disa nė shkallė mė tė lartė se tė tjerėt, qė tė shfrytėzojnė njėri-tjetrin pėr shėrbime. E mėshira (caktimi pėr pejgamber) e Zotit tėnd ėshtė shumė mė e dobishme se ajo qė ata grumbullojnė.
 
Ayah   43:33   الأية
Quran - Albanian
 
E sikur tė mos ishte qė njerėzit (do tė lakmonin) tė jenė qė nuk feje (jobesimtarė), Ne atyre qė nuk e besojnė Zotin do t’ua bėnim ppulazet e shtėpive tė tyre nga argjendi si dhe shkallėt nga argjendi, mbi tė cilat ata do tė ngriteshin.
 
Ayah   43:34   الأية
Quran - Albanian
 
E edhe dyert e shtėpive tė tyre nga argjendi edhe kolltukėt, mbi tė cilėt do tė mbėshteteshin.
 
Ayah   43:35   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe stoli tė ndryshme (ari etj. ). E, tė gjitha kėto nuk janė gjė tjetėr pos kėnaqėsi e jetės sė kėsaj bote, kurse bota e ardhshme te Zoti ėshtė pėr besimtarėt e ruajtur.
 
Ayah   43:36   الأية
Quran - Albanian
 
Kush mbyll sytė para kėshillave tė Zotit, atij ia shoqėrojmė njė djall qė nuk i ndahet kurrė.
 
Ayah   43:37   الأية
Quran - Albanian
 
E ata (djajt) do t’i shmangin nga rruga e drejtė, kurse (jobesimtarėt) mendojnė se janė duke i udhėzuar.
 
Ayah   43:38   الأية
Quran - Albanian
 
E kur tė vijė ai (jobesimtari) para Nesh, do tė thotė: “Ah, tė kishim qenė larg mes vete sa lindja me perėndimin; sa shok i keq je ti!”
 
Ayah   43:39   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe sot, pėr shkak se ishit zullumqarė, shoqėrimi juaj nuk do t’ju bėjė dobi nė vuajtjet tuaja.
 
Ayah   43:40   الأية
Quran - Albanian
 
A mos ti do ta bėsh tė dėgjojė i shurdhėti, ose ta drejtosh tė verbėrin, apo atė qė ėshtė zhytur nė humbje tė thellė?
 
Ayah   43:41   الأية
Quran - Albanian
 
E, nėse tė tėrheqim ty (tė marrim jetėn ose tė shpėrngulim), ngase Nr kemi fuqi kundėr tyre.
 
Ayah   43:42   الأية
Quran - Albanian
 
Ose, mund tė bėjmė qė ti ta shohėsh atė qė ne u premtuam (dėnimin), ngase Ne kemi fuqi kundėr tyre.
 
Ayah   43:43   الأية
Quran - Albanian
 
Andaj, ti pėrmbaju asaj qė tė shap;;et, e s’ka dyshim se ti je nė rrugė tė drejtė.
 
Ayah   43:44   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se ajo (shpallja) ėshtė lėvdatė e madhe pėr ty dhe pėr popullin tėnd dhe pėr kėtė (lėvdatė) mė vonė do tė pėrgjigjeni.
 
Ayah   43:45   الأية
Quran - Albanian
 
E ti, pyeti ata tė dėrguarit qė i dėrguam para teje, a kemi lejuar qė nė vend tė All-llahut tė adhurohen zota tjerė?
 
Ayah   43:46   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e patėm dėrguar Musain me argumentet tona te faraoni dhe rrethi i tij, e ai tha: “Unė jam i dėrguari i Zotit tė gjithėsisė!”
 
Ayah   43:47   الأية
Quran - Albanian
 
E kur u solli ai argumentet Tona, ata u tallėn me to.
 
Ayah   43:48   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne nuk u treguam asnjė mreklli (ndėshkuese) qė nuk ishin tė mėdha se njėra-tjetra dhe ashtu i ndėshkuam nė mėnyrė qė tė tėrhiqeshin nga rruga qė praktikonin.
 
Ayah   43:49   الأية
Quran - Albanian
 
De ata thanė: “O ti magjistar, lute pėr ne Zotin tėnd qė tė ka dhėnė (tė na largojė dėnimin) se ne po besojmė!”
 
Ayah   43:50   الأية
Quran - Albanian
 
E kur ua hoqėm atyre dėnimin, qe, ata e thyen besėn.
 
Ayah   43:51   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrsa, faraoni thirri popullin e vet e tha: “O popull imi, a nuk ėshtė i imi pushteti i Egjiptit (i Misirit) dhe i kėtyre lumenjve qė rrjedhin nėn pallatin tim, a nuk po shihni?”
 
Ayah   43:52   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, unė jam mė i mirė se ky qyqar qė mėzi flet!
 
Ayah   43:53   الأية
Quran - Albanian
 
pėrse nuk i janė atij bylyzykė nga ari, ose tė kenė tė kenė ardhur bashkė me tė engjėjt shoqėrues?
 
Ayah   43:54   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ashtu ai e frikėsoi popullin e vet, e ata e respektuan, por ata ishin vėrtet popull i shkatėrruar.
 
Ayah   43:55   الأية
Quran - Albanian
 
Kur ata nxitėn hidhėrimin Tonė, Ne iu hakmorėm atyre dhe i pėrmbytėm tė gjithė.
 
Ayah   43:56   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe i bėmė ata shembull e pėrvojė pėr tė tjerėt.
 
Ayah   43:57   الأية
Quran - Albanian
 
Kur iu pėrmend popullit tėnd si shembull biri i Merjemes, ata brohoritėn.
 
Ayah   43:58   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe thanė: “A janė mė tė mirė zotat tanė apo ai?” Ata nuk tė thanė atė, vetėm si polemikė, por ata janė njerėz ngatrrestarė.
 
Ayah   43:59   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (Isai) ka qenė vetėm njė rob, tė cilin e bėmė pejgamber dhe e bėmė shembull tė jashtėzakonshėm si pėrvojė pėr beni israilėt.
 
Ayah   43:60   الأية
Quran - Albanian
 
Po sikur tė duam Ne, do tė bėnim prej jush engjėjt qė do t’ju zėvendėsonin nė tokė.
 
Ayah   43:61   الأية
Quran - Albanian
 
E ai (Isai) ėshtė parashenjė e momentit (e kijametit), pra kurrsesi mos dyshoni nė tė (nė katastrofė) dhe eni pas meje kjo ėshtė rrugė e drejtė.
 
Ayah   43:62   الأية
Quran - Albanian
 
E tė mos u pengojė djalli, se ai pėr ju ėshtė armik i hapėt.
 
Ayah   43:63   الأية
Quran - Albanian
 
Po kur Isai erdhi me argumente tha: “Erdha te ju me pejgamberllėk dhe erfha t’ju sqaroj atė pjesė qė e kundėrshtonit, pra kini frikė All-llahun dhe mė respektoni mua!
 
Ayah   43:64   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim, se All-llahu ėshtė Ai Zoti juaj, andajAtė adhuronie! Kjo ėshtė rrugė e drejtė!”
 
Ayah   43:65   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe grupet u pėrēanė mes vete, e tė mjerėt ata qė janė zullumqarė nga dėnimi i ditės sė dhembshme.
 
Ayah   43:66   الأية
Quran - Albanian
 
Nuk presim tjetėr ato (grupe) pėrveē katastrofė t’u vijė befas duke mos e hetuar fare.
 
Ayah   43:67   الأية
Quran - Albanian
 
Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njeri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi.
 
Ayah   43:68   الأية
Quran - Albanian
 
(Atyre besimtarėve, qė ishin shoqėruar pėr hir tė Zotit, u thuhet): “O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikė pėr ju, e as qė do tė jeni tė pikėlluar!”
 
Ayah   43:69   الأية
Quran - Albanian
 
(Robėrit e Mi) tė cilėt besuan argumentet dhe ishin myslimanė.
 
Ayah   43:70   الأية
Quran - Albanian
 
Hyni nė Xhennete, ju she gratė tuaja, tė gėzuar!
 
Ayah   43:71   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre u shėrbejnė me enė e gastare nga ari, aty do tė kenė ēka t’u dėshirojnė shpirti dhe t’u kėnaqet syri. Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė.
 
Ayah   43:72   الأية
Quran - Albanian
 
E ky ėshtė Xhenneti qė u ėshtė dhėnė pėr atė qė keni punar.
 
Ayah   43:73   الأية
Quran - Albanian
 
Aty keni shumė pemė prej tė cilave do tė hani.
 
Ayah   43:74   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrkaq, kriminelėt janė nė vuajtje tė pėrjetshme tė Xhehennemit.
 
Ayah   43:75   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre as nuk u lehtėsohet (vuajtja) dhe aty janė tė dėshpruar.
 
Ayah   43:76   الأية
Quran - Albanian
 
Ne nuk u bėmė atyre padrejtėsi, por ata vetė kanė qenė horra.
 
Ayah   43:77   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata thėrrasin: “O malik, le tė nė e marrė shpirtin Zoti yt!” ai thitė: “Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė!”
 
Ayah   43:78   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u patėm sjellė tė vėrteėn, por shumica prej jush ishit urrejtės tė sė vėtetės.
 
Ayah   43:79   الأية
Quran - Albanian
 
A mos vėndosėt pėr ndonjė ēėshtje (grackė kundėr Muhammedit), por edhe Ne kemivendosur (ta ndihmojmė).
 
Ayah   43:80   الأية
Quran - Albanian
 
A mendojnė se Ne nuk dėrguam ndjenjėn e fshehtė tė tyre dhe bisedėn mes tyre? Po, e dėgjomė dhe tė dėrguarit tonė (engjėjt pėrcjellės) qė janė pranė tyre, shkruajnė.
 
Ayah   43:81   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Sikurse Mėshiruesi (All-llahu) tė kishte fėmijė, unė do tė jem i pari adhurues (pse unė e di mė sė miri se ajo ėshtė gėnjeshtėr)!”
 
Ayah   43:82   الأية
Quran - Albanian
 
Larg asaj ėshtė Zoti i qiejve e i tokės, Zoti i Arshit, nga aji qė ata i pėrshkruajnė.
 
Ayah   43:83   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti, lėri ata tė zhyten edhe mė thellė derisa tė arrijnė nė ditėn qė u ėshtė pėrcaktuar.
 
Ayah   43:84   الأية
Quran - Albanian
 
AI ėshtė qė nė qiell ėshtė All-llahu dhe nė tokė All-llah, Ai ėshtė i urti, i dijshmi.
 
Ayah   43:85   الأية
Quran - Albanian
 
I lartėsuar qoftė Ai, qė nė sundimin e qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre dhe vetėm Ai di pėr momentin e kijametit dhe te Ai ktheheni.
 
Ayah   43:86   الأية
Quran - Albanian
 
Ata qė i adhuruan pos Tij, nuk mund tė ndėrmjetsojnė (tė bėjnė shefaat), pėrveē kush dėshmoi tė vėrtetėn, e ata e dinė.
 
Ayah   43:87   الأية
Quran - Albanian
 
Po nėse ti i pyet: Kush i krijoi ata, me siguri do tė thonė: “All-llahu!” E si pra, ia kthejnė shpinėn?
 
Ayah   43:88   الأية
Quran - Albanian
 
(Zoti e di) Edhe thėnien e tij (tė Muhammedit): “O Zoti im, kėta janė njė popull qė nuk beson!”
 
Ayah   43:89   الأية
Quran - Albanian
 
(E, Zoti iu pėrgjegj): Hiqu tyre pra, thuaj: “Qofshin braktisur, e mė vonė do ta kuptojnė!”