Prev 47. Surah Muhammad or Al-Qitl NextFirst Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Ata t cilt vet nuk besuan dhe penguan edhe t tjert nga rruga e All-llahut, Ai ua ka asgjesuar veprat e tyre.
 
Ayah   47:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ndrsa atyre q besuan, bn vepra t mira dhe at q iu shpall Muhammedit e besuan, e ajo sht e vrtet prej Zotit t tyre, Ai atyre ua shlyen mkatet dhe ua prmirson gjendjen.
 
Ayah   47:3   الأية
Quran - Albanian
 
Kjo sht kshtu, ngase ata q nuk besuan ndoqn t pavrtetn, e ata q besuan ndoqn t vrtetn q u erdhi prej Zotit t tyre. Kshtu All-llahu u sjell njerzve shebmujt e tyre.
 
Ayah   47:4   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, kur ti takoni n (luft) ata q nuk besuan mshojuni n qaf (mbytni) derisa ti rraskapitni, ather lidhni, e pastaj, ose lidhni ose krkoni dmshprblim prderisa lufta t mos pushoj. Kshtu pra, po sikur t doj All-llahu, Ai do t hakmerrej ndaj tyre, por Ai dshiron tju sprovoj njrin me tjetrin. E ata q ran dshmor n rrugn e All-llahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua shton).
 
Ayah   47:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ata do ti udhzoj dhe dp t prmirsoj gjendjen e tyre.
 
Ayah   47:6   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe do ti shtie n Xhennetin, t cilin ua ka br t njohur atyre.
 
Ayah   47:7   الأية
Quran - Albanian
 
O besimtar, nse ju ndihmoni (fen) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forzcon kmbt tuaja.
 
Ayah   47:8   الأية
Quran - Albanian
 
E atyre q nuk besuan, ata qofshin t prmbysur, Ai atyre ua ka asgjsuar veprat.
 
Ayah   47:9   الأية
Quran - Albanian
 
Kt pr shkak se ata e urrejtn at q e zbriti All-llahu, prandaj atyre ua zhduk veprat.
 
Ayah   47:10   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk udhtuan ata npr tok e t shohin se si ishte mbarimi i atyre q ishin prpara tyre e q All-llahu ata i rrnoi, e edhe mosbesimtart (mekas) i pret shembulli i tyre.
 
Ayah   47:11   الأية
Quran - Albanian
 
Kt ngase All-llahu sht mbrojts i atyre q besuan, kurse pr jobesimtart nuk ka mbrojtje.
 
Ayah   47:12   الأية
Quran - Albanian
 
Ata q besuan dhe bn vepra t mira All-llahu do ti shtie n Xhennete npr t cilat rrjedhin lumenj, e ata q nuk besuan, prjetojn knaqsi (n kt jet) dhe han ashtu si han kafsht, e veni i tyre shrt zjarri.
 
Ayah   47:13   الأية
Quran - Albanian
 
Se sa (popullat) qytetesh q ishin shum m fort se qyteti nga i cili t dbuam ty, Ne i kemi shkatrruar dhe pr ta nuk pati ndihmtar.
 
Ayah   47:14   الأية
Quran - Albanian
 
A sht i njejt ai, q sht i mbhtetur n argument t qart prej Zotit t vet, si ai q veprat e tij t kqia i jan hijeshuar dhe ndjekin epshet e veta?
 
Ayah   47:15   الأية
Quran - Albanian
 
Shembulli i Xhennetit, i cili u sht premtuar atyre q jan ruajtur (t devotshm) n t cilin ka lumenju me uj pr pije, lumenj mga qumshti me shije t paprishur, lumenj nga vera e shijshme pr njerz, lumenj nga mjalti i kulluar, ata kan aty edhe gjithfar lloj pemsh, kan edhe falje nga Zoti i tyre (a sht i njejt) a si ai q sht prgjithmon n zjarr dhe u shuhet etja me uj t val q ua copton zorrt e tyre?
 
Ayah   47:16   الأية
Quran - Albanian
 
Prej tyre ka asish q vijn t dgjojn ty, por kur largohen prej teje, u drejtohen atyre q kan dije e u thon: ka tha ai (Muhammedi) m par? Ata jan zemrat e t cilve ua ka vulosur All-llahu e ata udhhiqen pas dshirave t veta.
 
Ayah   47:17   الأية
Quran - Albanian
 
Kurse ata q e gjetn rrugn e drejt, Ai atyre u shton edhe m udhzimin n rrugn e drejt dhe u ofron mundsi t jen edhe me t matur.
 
Ayah   47:18   الأية
Quran - Albanian
 
Po ata a presin tjetr, pos kijametit, i cili do tu vij befas, e parashenjat e tij tashm kan ardhur. E prej nga atyre kshillimi (pendimi) kur tu vij kijameti?
 
Ayah   47:19   الأية
Quran - Albanian
 
Ather, dije se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut, krko falje pr mkatin tnd, pr t besimtarve e t besimtareve, All-llahu edi pr lshimet tuaja (pr vepra) dhe pr vendin tuaj.
 
Ayah   47:20   الأية
Quran - Albanian
 
E ata q besuan po thon: Prse t mos shpallet nj sure (q na e obligon luftn)? E kur u shpall sureja e qart dhe n t u prmed lufta, i sheh ata, t cilt kan zemra t smura (t dyshimta), t shikojn me nj shikim si t ishin n agoni t vdekjes. I gjet e keqja!
 
Ayah   47:21   الأية
Quran - Albanian
 
Nj respekt dhe nj fjal e mir (do t ishte m e mir pr ta). E kur shtja (e lufts) t jet vendosur, do t ishte mir pr ata t jen besnik ndaj All-llahut.
 
Ayah   47:22   الأية
Quran - Albanian
 
A pritet prej jush (hipokritve) q n nse merrni sundimin (ose zbrapseni prej fes islame) t bni trazira n tok dhe t ndrpreni lidhjet e akraballkut?
 
Ayah   47:23   الأية
Quran - Albanian
 
T tillt jan q All-llahu i mallkoi, i bri t shurdht dhe ua verbroi t parit e tyre.
 
Ayah   47:24   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e studiojn me vmendje Kuranin? Por jo, ata janzemra q kan drynat e vet!
 
Ayah   47:25   الأية
Quran - Albanian
 
Nuk ka dyshim se ata q u kthyen prapa (n mosbesim) pasi q u ishte sqaruar rruga e drejt, djalli ua hijeshoi dhe shpres t rrejshme u premtoi.
 
Ayah   47:26   الأية
Quran - Albanian
 
Kt ngase atyre q e urrejtn at q e shpalli All-llahu (jehudive), u than: Ne do tju dgjojm juve pr disa shtje! Po All-llahu i di fshehtsit e tyre.
 
Ayah   47:27   الأية
Quran - Albanian
 
E si do t jet ather puna e tyre engjjt tua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe shpinave t tyre?
 
Ayah   47:28   الأية
Quran - Albanian
 
E at (dnim) pr shkak se ata ndoqn rrug t cil All-llahu e urren, kurse e urrejtn at q Ai e plqen, prandaj ua asgjsoi veprat e tyre.
 
Ayah   47:29   الأية
Quran - Albanian
 
A menduan at q n zemrat e tyre kan dyshim, se All-llahu nuk do t zbuloj mllefin e tyre?
 
Ayah   47:30   الأية
Quran - Albanian
 
E sikur t kishim dashur Ne, do ti tregonim ty se kush jan ata, e do ti njihje konkret po me siguri do ti njohsh prme mnyrs s fjals s tyre, e All-llahui di vepra tuaja.
 
Ayah   47:31   الأية
Quran - Albanian
 
Ne do tu sprovojm juve, derisa ti njohim (t dihen konkretisht) lufttart dhe ata q ishin t qnrueshm nga mesi juaj, po edhe do t sprovojm veprat tuaja.
 
Ayah   47:32   الأية
Quran - Albanian
 
Ata q nuk besuan dhe penguan t tjert nga rruga e All-llahut edhe pse u ishte sqaruar rruga e drejt, e kundrshtuan t drguarin, ata asgj nuk mund ti bjn dm All-llahut dhe Ai do tua zhduk veprat e tyre.
 
Ayah   47:33   الأية
Quran - Albanian
 
O ju besimtar, respektonie All-llahun dhe respektonie t drguarin, e mos i oni kot veprat tuaja!
 
Ayah   47:34   الأية
Quran - Albanian
 
Ata q nuk besuan dhe penguan t tjert nga rruga e All-llahut, e pastaj vdiqn duke qen jobesimtar, All-llahu kurrsesi nuk do tju fal atyre.
 
Ayah   47:35   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, mos u dobsoni e t krkoni pajtim (armpushim),kur ju jeni ngadhnjyes dhe All-llahu sht me ju dhe nuk u pakson veprat tuaja.
 
Ayah   47:36   الأية
Quran - Albanian
 
Vrtet, jeta e ksaj bote sht vetm loj e dfrim, e nse besoni dhe ruheni prej t kqijave, Ai u jep shprblimin tuaj dhe nuk krkon prej jush tr pasurin tuaj (por nj pjes).
 
Ayah   47:37   الأية
Quran - Albanian
 
Pse sikur ta krkoj tr at dhe tju shtrngoj, ju do t bni koprraci dhe do t dal n shesh ajo q keni n zemra.
 
Ayah   47:38   الأية
Quran - Albanian
 
Ja, ju jeni ata q ftoheni pr t dhn n rrugn e All-llahut (pr luft kundr armikut tuaj), e dikush prej jush bn koprraci, e kush bn koprraci, ai bn kundr vets, All-llahu ska nevoj, e ju jeni t varfr (keni nevoj). Po nse ju i ktheni shpinn, Ai do tju zvendesoj me nj popull tjetr, q nuk do t jet si ju.:-: Go Home :-: Go Top :-: