« Prev 50. Surah Qāf. Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Kaf, pasha Kur’anin e lavdishėm (do tė ringjalleni)!
 
Ayah   50:2   الأية
Quran - Albanian
 
Por jo, ata u ēuditėn qė u erdhi i dėrguari (qortues) nga mesi tyre, andaj jobesimtarėt thanė: “Kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme.
 
Ayah   50:3   الأية
Quran - Albanian
 
A pasi tė vdesim e tė bėhemi dhe (do tė kthehemi nė jetė)? Ai kthim ėshtė larg (mendjes e mundėsisė)!”
 
Ayah   50:4   الأية
Quran - Albanian
 
Ne dimė se ē’pakėsohet (ē’tret) toka prej tyre. Te Ne ėshtė edhe libri qė ruan ēdo gjė (numrin e tyre, emrat, pjesėt e trupit).
 
Ayah   50:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ata pėrgėnjeshtruan tė vėrtetėn kur ajo u erdhi dhe ata janė nė gjendje tė luhatshme.
 
Ayah   50:6   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk shikojnė ata me vėmendje kah qielli se si mbi ta kemi ndėrtuar atė, e kemi zbukuruar atė duke mos pasur nė tė ndonjė zbrazėti.
 
Ayah   50:7   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe tokėn se si e kemi shtrirė, e nė tė kemi vendosur kodra pėrforcuese dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė gjithfarė bimėsh tė bukura.
 
Ayah   50:8   الأية
Quran - Albanian
 
(I bėmė ashtu) Dėshmi tė dukshme dhe pėrkujtuese pėr secilin njeri qė ka drejtuar mendjen (te Zoti).
 
Ayah   50:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ne, nga qielli lėshuam shiun e dobishėm dhe mė tė bėmė qė tė kultivohen kopshte e drithėra tė korren.
 
Ayah   50:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe rritėm trungje tė gjata hurmash me frua tė paluara njėri mbi tjetrin.
 
Ayah   50:11   الأية
Quran - Albanian
 
ushqim pėr njerėz, dhe me tė, Ne e ngjallėm tokėn e vdekur, e kėshtu do tė jetė edhe ringjallja.
 
Ayah   50:12   الأية
Quran - Albanian
 
Para tyre pėrgėnjeshtruan populli i Nuhut, banorėt e Bunarit (tė pusit) dhe Themudi.
 
Ayah   50:13   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Adi, edhe Faraoni dhe vėllezėrit e Lutit.
 
Ayah   50:14   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe banorėt e Ejkes, populli i Tubbeit. Tė gjithė i pėrgėnjeshtruan tė dėrguarit, atėherė e merituan dėnimin Tim.
 
Ayah   50:15   الأية
Quran - Albanian
 
A mos u lodhėm Ne me krijimin e parė? Jo, por ata janė nė njė huti rreth njė krijimi tė ri.
 
Ayah   50:16   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimė se ē’pėshpėritė ai nė vetvete dhe Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij.
 
Ayah   50:17   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se kur dy engjėjt qėndrojnė pranė tij nė tė djathtė dhe nė tė majtė.
 
Ayah   50:18   الأية
Quran - Albanian
 
Qė ai nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm.
 
Ayah   50:19   الأية
Quran - Albanian
 
Agonia e vdekjes i vjen me atė tė vėrtetėn (i zbulohet ēėshtja e ahiretit); kjo ėshtė ajo prej sė cilės ke ikur.
 
Ayah   50:20   الأية
Quran - Albanian
 
Dje i fryhet surit, e ajo ėshtė dita e premtuar (pėr dėnim).
 
Ayah   50:21   الأية
Quran - Albanian
 
E do tė vijė secili njeri bashkė me tė dhe grahėsi edhe dėshmitari.
 
Ayah   50:22   الأية
Quran - Albanian
 
(I thuhet) Ti ishe nė njė huti nga kjo (ditė) e NE ta tėrhoqėm perdėn tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė.
 
Ayah   50:23   الأية
Quran - Albanian
 
E shoku (pėrcjellėsi) i tij do tė thotė: “Kjo qė ėshtė te unė (regjistri i veprave) ėshtė gati.
 
Ayah   50:24   الأية
Quran - Albanian
 
Ju tė dy (engjėjt) hidhinie nė Xhehennem secilin mohues kryeneē.
 
Ayah   50:25   الأية
Quran - Albanian
 
Secilin pengues tė veprave, mizor e tė dyshimtė nė fe.
 
Ayah   50:26   الأية
Quran - Albanian
 
I cili All-llahut i shoqėroi Zot tjetėr , pra hidhnie atė nė vuajtjet mė tė rėnda”.
 
Ayah   50:27   الأية
Quran - Albanian
 
E shoku i tij (djalli) thotė: “Zoti ynė, unė nuk u shmanga prej rrugės sė drejtė, por ai vetė ka qenė i humbur larg”.
 
Ayah   50:28   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (All-llahu) thotė: “Mos u gridni tash para Meje, se Unė mė parė ju tėrhoqa vėrejtjen.
 
Ayah   50:29   الأية
Quran - Albanian
 
te Unė nuk ndryshon fjala (vendimi) dhe Unė nuk jam zullumqar pėr robėrit”.
 
Ayah   50:30   الأية
Quran - Albanian
 
(Pėrkujto) Ditėn kur Ne Xhehennemit i themi: “A je mbushur?” E, ai thotė: “A ka ende?”
 
Ayah   50:31   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrsa besimtarėve tė ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afėr.
 
Ayah   50:32   الأية
Quran - Albanian
 
Kjo ėshtė ajo qė u premtohet pėr secilin qė pendohet dhe qė e ruan besėn e dhėnė.
 
Ayah   50:33   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr secilin qė i ėshtė frikėsuar Zotit pa e parė dhe ka qenė i kthyer te Ai me zemėr tė sinqertė.
 
Ayah   50:34   الأية
Quran - Albanian
 
(U thuhet) Hyni nė te, tė shpėtuar, se kjo ėshtė dita e pėrjetshme.
 
Ayah   50:35   الأية
Quran - Albanian
 
Ata aty kanė ēka tė dėshirojnė, e te Ne ka edhe mė shumė.
 
Ayah   50:36   الأية
Quran - Albanian
 
E sa e sa brezni para tyre kemi shkatėrruar e qė ishin mė tė fortė e mė tė shkathėt se kėta (idhujtarėt kurejshitė). Ata brodhėn andej e kėndej nėpėr tokė (pėr t’i ikur vdekjes). Por, a mos gjetėn rrugėdalje?
 
Ayah   50:37   الأية
Quran - Albanian
 
Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė me vėmendje, ka argumente.
 
Ayah   50:38   الأية
Quran - Albanian
 
Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje.
 
Ayah   50:39   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti (Mumahed) me pėrballo atė qė ata tė thonė, para lindjes sė diellit dhe para pėrendimit madhėro e falėnderim Zotin tėnd.
 
Ayah   50:40   الأية
Quran - Albanian
 
Falu pėr tė Tij edhe nė njė pjesė tė natės edhe pas sexhdes (pas namazit farz).
 
Ayah   50:41   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe vėni veshin thirrėsit kur thėrret nga ndonjė vend i afėrt.
 
Ayah   50:42   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur e dėgjojnė thirrjen pėr tė vėrtetėn (ringjalljen), e ajo ėshtė dita e daljes (prej varrezave).
 
Ayah   50:43   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se Ne japim vdekje dhe vetėm te Ne ėshtė kthimi i tyre.
 
Ayah   50:44   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur me ata hapet toka e ata nguten (pėr vendtubim), e ai ėshtė njė tubim i lehtė pėr Ne.
 
Ayah   50:45   الأية
Quran - Albanian
 
Ne dimė mė sė miri ēka thonė ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjė dhunues, ti kėshilloje me kėtė Kur’an atė qė i ka frikė kėrcėnimit Tim.:-: Go Home :-: Go Top :-: