« Prev 51. Surah Az-Zāriyāt Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Pėr erėrat qė ngrehin dheun dhe shpėrndajnė.
 
Ayah   51:2   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr retė qė e bartin shiun e rėndė.
 
Ayah   51:3   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr anijet qė lundrojnė lehtė.
 
Ayah   51:4   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr engjėjt qė bėjnė ndarjen e ēėshtjeve.
 
Ayah   51:5   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se ajo qe u premtohet ėshtė e vėrtetė e sigurt.
 
Ayah   51:6   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se shpėrblimi (gjykimi pėr vepra) do tė ndodhė pa tjetėr.
 
Ayah   51:7   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr qiellin plot rrugė.
 
Ayah   51:8   الأية
Quran - Albanian
 
Ju gjendeni nė nje thėnie kontradiktore,
 
Ayah   51:9   الأية
Quran - Albanian
 
Nga ai (besimi) zbrapset ai qė ishte zmbrapsur.
 
Ayah   51:10   الأية
Quran - Albanian
 
Mallkuar qofshin gėnjeshtarėt!
 
Ayah   51:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ata tė cilėt janė gafilė nė injorancė (nė verbėri, nė padituri).
 
Ayah   51:12   الأية
Quran - Albanian
 
E pyesin: “Kur ėshtė dita e gjykimit?”
 
Ayah   51:13   الأية
Quran - Albanian
 
Dita kur ata digjen nė zjarr.
 
Ayah   51:14   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrjetonie dėnimin tuaj, ky ėshtė ai qė kėrkonit t’ju shpejtohet.
 
Ayah   51:15   الأية
Quran - Albanian
 
Tė devotshmit janė nė kopshte e burime.
 
Ayah   51:16   الأية
Quran - Albanian
 
Tė kėnaqur se kanė shtėnė nė dorė atė qė u dha Zoti i tyre, ata edhe mė parė (nė dynja) ishin mirėbėrės.
 
Ayah   51:17   الأية
Quran - Albanian
 
Ata qenė tė cilėt pak flinin natėn.
 
Ayah   51:18   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nė syfyr (kah mbarimi i natės) ata kėrkonin falje pėr mėkata.
 
Ayah   51:19   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nė pasurinė e tyre kishin pėrcaktuar tė drejtė pėr lypėsin dhe pėr tė ngratin (qė ka nevojė por nuk lyp).
 
Ayah   51:20   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe nė tokė ka argumente pėr ata tė bindurit.
 
Ayah   51:21   الأية
Quran - Albanian
 
Po edhe nė veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni?
 
Ayah   51:22   الأية
Quran - Albanian
 
E nė qiell ėshtė furnizimi juaj dhe ajo qė ju premtohet.
 
Ayah   51:23   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha Zotin e qiellit e tė tokės, kjo ėshtė njė e vėrtetė, ashtu siē ėshtė se ju flisni.
 
Ayah   51:24   الأية
Quran - Albanian
 
A ke arritur tė dėgjosh ti pėr rrėfimin e musafirėve tė ndershėm tė Ibrahimit?
 
Ayah   51:25   الأية
Quran - Albanian
 
Kur patėn hyrė te Ai dhe thanė: “Tė pėrshendesin me paqe!” (E mė vete tha): “Njerėz tė panjohur!”
 
Ayah   51:26   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ai pa u vėrejtur shkoi te familja e vet dhe solli njė viē tė majmė tė pjekur.
 
Ayah   51:27   الأية
Quran - Albanian
 
Atė ua afroi atyre e tha: “Pėrse nuk po hani?”
 
Ayah   51:28   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ndjeu njėfarė frike prej atyre, po ata thanė: “Mos kij frikė!” Mandej i dhanė myzhde pėr njė djalė tė dijshėm.
 
Ayah   51:29   الأية
Quran - Albanian
 
E gruaja e tij nisi tė bėrtasė e ri ra shuplakė fyyrės sė vet e tha: “Unė jam njė plakė qė nuk lind!”
 
Ayah   51:30   الأية
Quran - Albanian
 
Ata (engjėjt) thanė: “Keshtu ka thėnė Zoti yt, e Ai ėshtė i urti, i gjithedijshmi”.
 
Ayah   51:31   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (Ibrahimi) tha: “E ē’ėshtė puna juaj, o ju tė dėrguar?”
 
Ayah   51:32   الأية
Quran - Albanian
 
Ata thanė: “Ne jemi tė dėrguar te njė popull kriminel!”
 
Ayah   51:33   الأية
Quran - Albanian
 
Qė tė hedhim mbi ta gurė nga balta (e pjekur)!
 
Ayah   51:34   الأية
Quran - Albanian
 
(gurė) Tė shėnuar te Zoti yt, pėr ata qė i kaluan kufijtė (nė mėkate).
 
Ayah   51:35   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kush ishte aty nga besimtarėt, Ne i nxorrėm (i larguam).
 
Ayah   51:36   الأية
Quran - Albanian
 
Po nuk gjetėm aty pos njė shtėpie myslimane.
 
Ayah   51:37   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne kemi lėnė aty shenjė dėnimit tė hidhur.
 
Ayah   51:38   الأية
Quran - Albanian
 
(Kemi lėnė shenjė) Edhe nė Musain kur Ne e dėrguam te faraoni me fakte tė forta.
 
Ayah   51:39   الأية
Quran - Albanian
 
E ai, me tėrė anėn (fuqinė) e vet, ia ktheu shpinėn dhe tha: “Ėshtė magjistar, ose ėshtė i ēmendur!”
 
Ayah   51:40   الأية
Quran - Albanian
 
E Ne e kapėm atė dhe ushtrinė e tij dhe e hodhėm nė det, dhe ai e bėri veten tė jetė i sharė.
 
Ayah   51:41   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe nė Adin (kemi lėnė shenjė) kur Ne lėshuam kundėr tyre erėn rrėnuese,
 
Ayah   51:42   الأية
Quran - Albanian
 
E cila nuk la send pa e shėnderruar nė mbeturinė.
 
Ayah   51:43   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe Themudin kur atyre iu pat thėnė: kėnaquni deri nė njė kohė .
 
Ayah   51:44   الأية
Quran - Albanian
 
E ata nga kryelartėsia nuk respektuan urdhėrin e Zotit tė tyre, andaj i pėrfshiu rrufeja me krismė, e ata e shihnin.
 
Ayah   51:45   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nuk mundėn as tė ngriten e as t’i kundėrvihen.
 
Ayah   51:46   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe popullin e Nuhut (e dėnuam) qė ishte mė parė. Ai ishte njė popull i prishur.
 
Ayah   51:47   الأية
Quran - Albanian
 
Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė.
 
Ayah   51:48   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe tokėn Ne e kemi shtruar, sa shtrues tė mirė jemi.
 
Ayah   51:49   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne krijuam prej ēdo sendi dy lloje (mashkull e femėr) qė ju tė pėrkujtoni (madhėshtnė e Zotit).
 
Ayah   51:50   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, ikni e mbėshtetuni te All-llahu, unė prej Tij jam njė qortues i hapėt.
 
Ayah   51:51   الأية
Quran - Albanian
 
E mos i shoqėroni All-llahut edhe ndonjė zot tjetėr, edhe pėr kėtė unė jam i dėrguar prej Tij qė t’ju tėrheqė haptazi vėrejtjen.
 
Ayah   51:52   الأية
Quran - Albanian
 
Ja, ashtu pra, edhe atyre qė ishin mė parė nuk u erdhi i dėguar e qė nuk i thanė: “Ėshtė magjistar ose ėshtė i ēmendur!”
 
Ayah   51:53   الأية
Quran - Albanian
 
A mos e porositėn njėri-tjetrin me kėtė? Jo, por ata janė popull renegat.
 
Ayah   51:54   الأية
Quran - Albanian
 
Andaj ti larohu prej tyre, ti nuk je i qoruar.
 
Ayah   51:55   الأية
Quran - Albanian
 
Vazhdo me keshillė, sepse kėshilla besimtarėve u bėn dobi.
 
Ayah   51:56   الأية
Quran - Albanian
 
Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė.
 
Ayah   51:57   الأية
Quran - Albanian
 
Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as dėshiroj tė mė ushqejnė ata.
 
Ayah   51:58   الأية
Quran - Albanian
 
All-llahu ėshtė furnizues i madh, Ai fuqiforti.
 
Ayah   51:59   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se atyre qė bėnė mizori u pėrket dėnimi si pjesa e dėnimit tė shokėve tė tyre, andaj, tė mos e kėrkojnė shpejtimin e tij.
 
Ayah   51:60   الأية
Quran - Albanian
 
Tė mjerėt ata qė nuk besuan pėr atė ditėn e tyre tė premtuar!:-: Go Home :-: Go Top :-: