« Prev 52. Surah At-Tūr Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Pasha Turin.
 
Ayah   52:2   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe librin e shkruar nė rreshta.
 
Ayah   52:3   الأية
Quran - Albanian
 
Nė lėkurė tė shtrirė.
 
Ayah   52:4   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha shtėpinė (Qaben) e vizituar (ose Bejti Mamurin nė qiell).
 
Ayah   52:5   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha kulmin e ngritur (qiellin).
 
Ayah   52:6   الأية
Quran - Albanian
 
Pasha detin e mbushur (ose detin e ndezur flakė nė kijamet).
 
Ayah   52:7   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se dėnimi i Zotit tėnd pa tjetėr da tė ndodhė.
 
Ayah   52:8   الأية
Quran - Albanian
 
Atė nuk ka kush qė mund ta largojė.
 
Ayah   52:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur qielli bėn njė tronditje tė fortė.
 
Ayah   52:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kodrat tė shkulen nga vendi e tė ecin.
 
Ayah   52:11   الأية
Quran - Albanian
 
Atė ditė ėshtė mjerim i madh pėr gėnjeshtarėt.
 
Ayah   52:12   الأية
Quran - Albanian
 
Tė cilėt luajnė tė zhytur nė besime tė kota.
 
Ayah   52:13   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur me rrėmbim shtyhen nė zjarrin e Xhehennemit.
 
Ayah   52:14   الأية
Quran - Albanian
 
Ky ėshtė ai zjarr, qė ju e keni pėrgėnjeshtruar.
 
Ayah   52:15   الأية
Quran - Albanian
 
A mos ėshtė kjo ndonjė magji, apo nuk po shihni (jeni vebėruar siē u verbėruan nė dynja).
 
Ayah   52:16   الأية
Quran - Albanian
 
Hyni nė tė! Pėr juve ėshtė njesoj, bėtė durim ose nuk bėtė. Shpėrbleheni me atė qė me veprat tuaja e merituat.
 
Ayah   52:17   الأية
Quran - Albanian
 
Ata tė devitshmit janė nė kopshte e nė begati.
 
Ayah   52:18   الأية
Quran - Albanian
 
Tė kėnaqur me atė qė u dha Zoti i tyre dhe qė i ruajti Zoti i tyre nga vuajtja e Xhehennemit.
 
Ayah   52:19   الأية
Quran - Albanian
 
(U thuhet) Me tė mirėhani e pini, pėr atė qė vepruat mirė.
 
Ayah   52:20   الأية
Quran - Albanian
 
Ata janė tė mbėshtetur nė koltukė tė renditur dhe Ne u shoqėruam atyre hyri symėdha.
 
Ayah   52:21   الأية
Quran - Albanian
 
E ata qė vetė besuan, e edhe pasardhėsit e tyre ishin me besim,Ne atyre do t’ua shoqėrojmė pasardhsėsit e tyre dhe asgjė nuk u pakėsojmė nga veprat e tyre (prindėrve). Secili njeri ėshtė peng i asaj qė ka punuar.
 
Ayah   52:22   الأية
Quran - Albanian
 
Ne atyre u shtojmė tė mirat me pemė e me mish qė ata e dėshirojnė.
 
Ayah   52:23   الأية
Quran - Albanian
 
Aty njėri-tjetrit ia zgjasim gotėn, aty nuk ka fjalė tė kota e as mėkat.
 
Ayah   52:24   الأية
Quran - Albanian
 
Aty njėri-tjetrit ia zgjasin gotėn, aty nuk ka fjalė tė kota e as mėkat.
 
Ayah   52:25   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe njėri-tjetrit i qasen duke i pyetur (pėr punėt e tyre nė dynja).
 
Ayah   52:26   الأية
Quran - Albanian
 
(Kėta) Thonė: “Ne edhe kur ishim nė familjet tona, ishim ata qė frikėsoheshim.
 
Ayah   52:27   الأية
Quran - Albanian
 
E All-llahu na dhuroi tė mira dhe na ruajti prej dėnimit tė erės (flakės) sė nxehtė tė zjarrit.
 
Ayah   52:28   الأية
Quran - Albanian
 
Ne mė parė ishim ndėr ata qė lutėm Atė, e Ai ėshtė bamirės, meshirues”.
 
Ayah   52:29   الأية
Quran - Albanian
 
Pra ti pėrkujto (me Kur’an) se me dhuntimė e Zotiti tėnd ti nuk je as falltor, as i ēmendur.
 
Ayah   52:30   الأية
Quran - Albanian
 
E ata thonė: “Ai ėshtė poet, po presim kohėn ta zhdukė”.
 
Ayah   52:31   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Pritni, se edhe unė do tė pres me ju”.
 
Ayah   52:32   الأية
Quran - Albanian
 
A mendjet (iluzionet) e tyre po u urdhėrojėn pėr kėtė, apo ata janė popull renegat?
 
Ayah   52:33   الأية
Quran - Albanian
 
A mo ata thonė: “Ai (Muhammedi) e trilloi!” Jo, por ata nuk besojnė.
 
Ayah   52:34   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, ata janė drejt, le ta sjellin njė ligjėrim si ai.
 
Ayah   52:35   الأية
Quran - Albanian
 
A mos u krjuam prej kurgjėsė, apo ata vetė janė krijues?
 
Ayah   52:36   الأية
Quran - Albanian
 
A mos ata i krijuan qiejt e tokėn, Jo, por ata nuk janė tė bindur.
 
Ayah   52:37   الأية
Quran - Albanian
 
A mos te ata ata janė depot e Zotit tėnd, apo ata i mbizotėrojnė?
 
Ayah   52:38   الأية
Quran - Albanian
 
A mos kanė ata shkallė tė larta qė nė to tė pėrgjojnė? Prra, pėrgjuesit e tyre le tė sjellin fakt tė sigurt!
 
Ayah   52:39   الأية
Quran - Albanian
 
A mos vajzat janė tė Atij, kurse djemtė tuaj?
 
Ayah   52:40   الأية
Quran - Albanian
 
A mos ti u kėrkon atyre shpėrblim, e ata janė tė ngarkuar mga tagri?
 
Ayah   52:41   الأية
Quran - Albanian
 
A mos te ata janė fshehtėsitė, e ata i shkruajnė?
 
Ayah   52:42   الأية
Quran - Albanian
 
A mos po tė kurdisin ndonjė kurt, po ata qė nuk beuan bijnė vetė nė kurth.
 
Ayah   52:43   الأية
Quran - Albanian
 
A mos kanė ndonjė zot pos All-llahut? I lartė ėshtė All-llahu nga ai qė ata i shoqėrojnė.
 
Ayah   52:44   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe sikur ta shihnin qė u bie nga qielli ndonjė copė, ata do tė thoshin: “Ėshtė e re e dendur!”
 
Ayah   52:45   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti lėri ata derisa tė ballafaqohen nė ditėn e tyre, kur do tė shtangen.
 
Ayah   52:46   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur dredhia e tyre nuk do t’u bėjė dobi sgjė e as do tė ndihmohen.
 
Ayah   52:47   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se ata qė bėnė zullum, kanė njė dėnim mė tė afėrt se sa si (kijameti), por pjesa dėrmuesse e tyre nuk dinė.
 
Ayah   52:48   الأية
Quran - Albanian
 
Ti bėn durim nė vendimin e Zotit tėnd, se ti je nėn mbikėqyrjen Tonė dhe kur tė ngrihesh madhėroje me falėnderim Zotitn tėnd!
 
Ayah   52:49   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe gjatė natės adhuroje Atė, si dhe kur yjet nuk nuk duken mė.:-: Go Home :-: Go Top :-: