« Prev 54. Surah Al-Qamar Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Momenti (i katastrofės sė pėrgjigjthshme) ėshtė afruar, e hėna ėshtė ēarė (nė dysh).
 
Ayah   54:2   الأية
Quran - Albanian
 
Po ata (idhujtarėt) edhe nėse shohin ndonjė argument (mrekulli) zprapsen e thonė: “Kjo ėshtė magji e vazhdueshme!”
 
Ayah   54:3   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėrgėnjeshtruan, e ndoqėn dėshirat e veta, por ēdo ēėshtje arrinė cakun e fundit.
 
Ayah   54:4   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre u patėn ardhur aso lajmesh (tė popujve tė lashtė), ku ka mjaft qortime, (pėr ata qė kuptojnė).
 
Ayah   54:5   الأية
Quran - Albanian
 
Urtėsi e pėrsosur (ėshtė Kur’ani)! Po sa bėjnė dobi qortimet!
 
Ayah   54:6   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, largohu prej tyre. ditėn kur thirrėsi (Israfili) kumton njė send tė tmerrshėm.
 
Ayah   54:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dalin prej varreve, e si karkaleca tė shpėrndarė e me shikim ė pėrulur.
 
Ayah   54:8   الأية
Quran - Albanian
 
Duke shpejtuar drejt atij qė i thėrret, e, jobesimtarėt thonė: “Kjo ėshtė ditė e vėshtirė”.
 
Ayah   54:9   الأية
Quran - Albanian
 
Populli i Nuhut qė ishte para tyre pėrgėnjeshtroi, dhe robin Tonė (Nuhun) e quajti rrenacak dhe i thanė: “I marrė!” dhe iu bė kėrcėnim.
 
Ayah   54:10   الأية
Quran - Albanian
 
E ai iu drejtua Zotit tė vet: “Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!”
 
Ayah   54:11   الأية
Quran - Albanian
 
Atėherė Ne me njė shi tė vrullshėm i hapėm dyert e qiellit.
 
Ayah   54:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Ne tokėn e zbėrthyem nė burime uji, kurse uji u bashkua siē ishte e caktuar.
 
Ayah   54:13   الأية
Quran - Albanian
 
E atė (Nuhun) e bartėm nė (anije) dėrrasash e shtyllash tė gojėzuara.
 
Ayah   54:14   الأية
Quran - Albanian
 
Qė lundronte nė mbikėqyrje Tonė. (I fundosėm) Si ndėshkim pėr atė (Nuhun) qė ishte mohuar (pėrbuzur).
 
Ayah   54:15   الأية
Quran - Albanian
 
Atė (ngjarje) Ne e lamė kujtim, po a ka ndokush qė merr mėsim?
 
Ayah   54:16   الأية
Quran - Albanian
 
E ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi Im!
 
Ayah   54:17   الأية
Quran - Albanian
 
Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr mėsim, po a ndokush qė merr mėsim?
 
Ayah   54:18   الأية
Quran - Albanian
 
Adi pėrgėnjeshtroi, e ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi?
 
Ayah   54:19   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre Nenjė ditė fatkeqe tė pėrjetshme u lėshuamnjė erė tė fortė.
 
Ayah   54:20   الأية
Quran - Albanian
 
I ngriste njerėzit si tė ishin trupa hurmash tė shkulura.
 
Ayah   54:21   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe vėrejtja Ime?
 
Ayah   54:22   الأية
Quran - Albanian
 
Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr tė kuptuar, a ka ndokush qė merr kėshillė?
 
Ayah   54:23   الأية
Quran - Albanian
 
Themudi pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit.
 
Ayah   54:24   الأية
Quran - Albanian
 
E thamė: “A tė shkojmė pas njė tė vetmit njeri qė doli nga mesi ynė, po Ne atėherė do tė jemi tė humbur nė njė marrėsi!”
 
Ayah   54:25   الأية
Quran - Albanian
 
A, atij nga mesi jonė iu dha shpallja? Jo, por ai ėshtė njė gėnjeshtar mendjemadh.
 
Ayah   54:26   الأية
Quran - Albanian
 
Mirėpo ata nesėr do tė kuptojmė se kush ėshtė gėnjeshtari, mendjemadhi!
 
Ayah   54:27   الأية
Quran - Albanian
 
Ne atyre do t’ua dėrgojmė deven si sprovė e ti vetėm dhe bėn durim.
 
Ayah   54:28   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe lajmėroji ata se uji ėshtė i ndarė pėr ta veē e veē, secili do tė paraqitet pėr tė pirė ujė nė rendin e vet.
 
Ayah   54:29   الأية
Quran - Albanian
 
Po ata e ftuan shokun e vet, e ai mori dhe e theri atė.
 
Ayah   54:30   الأية
Quran - Albanian
 
E ēfarė ishte ndėshkimi ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi Im?
 
Ayah   54:31   الأية
Quran - Albanian
 
Ne lėshuam kundėr tyre njė ushtimė , e ata u bėnė si shtrojė vathi. (Mbeturinė e ushqimit tė kafshėve qė u shtohet).
 
Ayah   54:32   الأية
Quran - Albanian
 
Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr kėshillė, po a ka ndokush qė merr mėsim?
 
Ayah   54:33   الأية
Quran - Albanian
 
Populli i Lutit i pėrgėnjeshtroi vėrejtjet e pejgamberit tė vet.
 
Ayah   54:34   الأية
Quran - Albanian
 
Ne atyre, pėrveē famijes sė Lutit tė cilėn e shpėtuam para se tė agonte, u lėshuam njė erė qė solli gurė mbi ta.
 
Ayah   54:35   الأية
Quran - Albanian
 
(Shpėtimi ishte) Njė mirėsi nga ana Jonė, ashtu Ne shpėrblejmė atė qė falėnderon.
 
Ayah   54:36   الأية
Quran - Albanian
 
Ai (Luti) u pat tėrhequr vėrejtjen atyre pėr dėnimin Tonė tė rėndė, por ata dyshuan nė ato kėrcėnime.
 
Ayah   54:37   الأية
Quran - Albanian
 
Ata deshėn t’u afrohen mysafirėve tė tij e Ne ua verbėruam sytė atyre, pra pėrjetoni ndėshkimin Tim dhe qortimet e Mia!
 
Ayah   54:38   الأية
Quran - Albanian
 
E, atyre nė njė mėngjes tė hershėm u erdhi dėnimi i pėrhershėm.
 
Ayah   54:39   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, vuanie dėnimin Tim dhe qortimin Tim!
 
Ayah   54:40   الأية
Quran - Albanian
 
Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr tė studiuar, a ka ndokush qė merr pėrvojė nga ai?
 
Ayah   54:41   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe rrethit tė faraonit i patėm ardhur shumė vėrejtje.
 
Ayah   54:42   الأية
Quran - Albanian
 
Ata i pėrgėnjeshtruan tė gjitha argumentet Tona, prandaj Ne i dėnuam ashtu siē ėshtė dėnimi i njė ngadhėnjyesi, i njė fuqiploti.
 
Ayah   54:43   الأية
Quran - Albanian
 
A jobesimtarėt tuaj janė mė tė vlefshėm se ata qė u pėrmendėn, apo ju keni ndonjė kontratė nė librat e qiellit?
 
Ayah   54:44   الأية
Quran - Albanian
 
A mos po thonė: “Ne jemi njė grup ngadhėnjyes tok tė bashkuar?”
 
Ayah   54:45   الأية
Quran - Albanian
 
Grupi do tė pėsojė disfatė dhe ata do tė kthehen prapa.
 
Ayah   54:46   الأية
Quran - Albanian
 
Por jo, afati i tyre ėshtė kijameti, e kijameti ėshtė edhe mė i vėshtirė, edhe mė i hidhur.
 
Ayah   54:47   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se idhujtarėt kriminelė, janė edhe nė njė huti edhe nė zjarr tė madh.
 
Ayah   54:48   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur me fytyrat e tyre do tė tėrhiqen zvarrė nė zjarr. “Vuanie dėnimin Sekar”. (emėr i njė Xhehennemi).
 
Ayah   54:49   الأية
Quran - Albanian
 
Ne ēdo send kemi krijuar me masė tė caktuar.
 
Ayah   54:50   الأية
Quran - Albanian
 
Puna Jonė (nė krijim) ėshtė e shpejtė sa ēel e mshel sytė.
 
Ayah   54:51   الأية
Quran - Albanian
 
Ne, ata qė ishin si ju i shkatėrruam, a ka ndokush qė merr mėsim?
 
Ayah   54:52   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ēdo gjė qė ata e punuan, gjendet (e shkruar) nė shėnime.
 
Ayah   54:53   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ēdo vepėr, qoftė e vogėl dhe qoftė e madhe ėshtė rradhitur (evidentuar nė Lehvi Mahfudh).
 
Ayah   54:54   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se tė devotshmit do tė jenė nė Xhennete e nė lumenj.
 
Ayah   54:55   الأية
Quran - Albanian
 
Nė njė vend tė kėnaqshėm, te Sunduesi i plotfuqishėm (te All-llahu).:-: Go Home :-: Go Top :-: