« Prev 56. Surah Al-Wāqi'ah Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
E kur tė ngjajė ndodhia (kijameti).
 
Ayah   56:2   الأية
Quran - Albanian
 
Realitetin e asaj ndodhie nuk a kush qė do ta pėrgėnjeshtrojė.
 
Ayah   56:3   الأية
Quran - Albanian
 
Ajo ėshė qė rrėzon, ėshtė qė grit (lart).
 
Ayah   56:4   الأية
Quran - Albanian
 
(ajo ndodh) Kur toka tundet me dridhje tė forta.
 
Ayah   56:5   الأية
Quran - Albanian
 
E kodrat shkapėrderdhėn e bėhen copė e thėrmi.
 
Ayah   56:6   الأية
Quran - Albanian
 
E bėhen pluhur i shpėrndarė.
 
Ayah   56:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ju tė ndaheni nė tri grupe.
 
Ayah   56:8   الأية
Quran - Albanian
 
E ata tė djathtit, kush janė ata tė djathtit se?
 
Ayah   56:9   الأية
Quran - Albanian
 
Po tė majtit, kush janė ata tė majtit?
 
Ayah   56:10   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrsa tė pėrparmit janė tė dalluar (janė nė ballė).
 
Ayah   56:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ata pra, janė mė tė afruarit (te Zoti).
 
Ayah   56:12   الأية
Quran - Albanian
 
Janė nė Xhennetet e begatshme.
 
Ayah   56:13   الأية
Quran - Albanian
 
(ata janė) Shumė prej (popujve) tė hershmėve.
 
Ayah   56:14   الأية
Quran - Albanian
 
E janė pak prej tė mėvonshmėve.
 
Ayah   56:15   الأية
Quran - Albanian
 
Janė nė shtretėr tė qendisur me ar.
 
Ayah   56:16   الأية
Quran - Albanian
 
Tė mbėshtetur nė to pėrballė njėri-tjetrit.
 
Ayah   56:17   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre u shėrbejnė djelmosha tė gjithmonshėm.
 
Ayah   56:18   الأية
Quran - Albanian
 
Me gastare, me ibrigė dhe me gota tė mbushura plot prej burimit.
 
Ayah   56:19   الأية
Quran - Albanian
 
Prej sė cilės pije (vere) as nuk i dhemb koka, as nuk dehen.
 
Ayah   56:20   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe pemė sipas dėshirės sė tyre.
 
Ayah   56:21   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe mish shpezėsh, cilin ta duan.
 
Ayah   56:22   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe (gratė e tyre janė) hyri symėdha.
 
Ayah   56:23   الأية
Quran - Albanian
 
Si tė ishim inxhi tė ruajtura.
 
Ayah   56:24   الأية
Quran - Albanian
 
Shpėrblim pėr atė, qė ata punuan.
 
Ayah   56:25   الأية
Quran - Albanian
 
Aty nuk dėgjojnė fjalė tė kėqija as qė janė mėkat (gėnjeshtėr).
 
Ayah   56:26   الأية
Quran - Albanian
 
Vetėm thėnie: selam pas selami.
 
Ayah   56:27   الأية
Quran - Albanian
 
E pėr sa u pėrket atyre tė djathtėve, ēka ėshtė gjendja e tė djathtėve?
 
Ayah   56:28   الأية
Quran - Albanian
 
Janė nėn drunj tė pemėve pa therra (pa gjemba).
 
Ayah   56:29   الأية
Quran - Albanian
 
Tė bananeve me fruta palė-palė.
 
Ayah   56:30   الأية
Quran - Albanian
 
Nėn hije tė pėrhershme.
 
Ayah   56:31   الأية
Quran - Albanian
 
Pranė ujit rrjedhės.
 
Ayah   56:32   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ndėr pemė shumė llojesh.
 
Ayah   56:33   الأية
Quran - Albanian
 
Qė as nuk ndėrprehen, as nuk janė tė ndaluara.
 
Ayah   56:34   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe shtretėr tė lartė (ose gra tė larta).
 
Ayah   56:35   الأية
Quran - Albanian
 
Ne i kemi krijuar ato nė njė krijim tė ri (formė tė re).
 
Ayah   56:36   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ato i kemi bėrė virgjėresha.
 
Ayah   56:37   الأية
Quran - Albanian
 
Tė dashuruara (pėr burrat e vet), tė njė moshe.
 
Ayah   56:38   الأية
Quran - Albanian
 
(Ato janė) pėr ata tė djathtėt.
 
Ayah   56:39   الأية
Quran - Albanian
 
(Tė djathtėt) Janė shumė nga tė parėt (tė hershmit).
 
Ayah   56:40   الأية
Quran - Albanian
 
Janė shmė nga mė tė vonshmit.
 
Ayah   56:41   الأية
Quran - Albanian
 
E tė majtit, ē’ėshtė puna e tė majtėve?
 
Ayah   56:42   الأية
Quran - Albanian
 
Janė nė vapė tė zjarrit dhe nė ujė tė valė.
 
Ayah   56:43   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nė errėsirė tymi.
 
Ayah   56:44   الأية
Quran - Albanian
 
As e freskėt e as e kėndshme.
 
Ayah   56:45   الأية
Quran - Albanian
 
Ata pėrpara kėsajkanė qenė tė dhėnė pas komoditetit (qejfeve).
 
Ayah   56:46   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata ishin vazhdimisht nė mėkatin e madh.
 
Ayah   56:47   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ishin qė thonin: “A pasi tė vdesim, tė bėhemi dhe e eshtra tė kalbur, njėmend do tė ringjallemi?
 
Ayah   56:48   الأية
Quran - Albanian
 
A edhe prindėrit tanė tė hershėm?
 
Ayah   56:49   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Edhe tė parėt edhe tė fundit!”
 
Ayah   56:50   الأية
Quran - Albanian
 
Kemi pėr t’u tubuar nė njė ditė tė caktuar!
 
Ayah   56:51   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj ju, o tė humbur e gėnjeshtarė!
 
Ayah   56:52   الأية
Quran - Albanian
 
Keni pėr tė ngrėnė prej pemės Zekumė!
 
Ayah   56:53   الأية
Quran - Albanian
 
Prej saj keni pėr t’i mbushur barqet!
 
Ayah   56:54   الأية
Quran - Albanian
 
E menjėherė pas do tė pini pre ujit t vluar!
 
Ayah   56:55   الأية
Quran - Albanian
 
Do tė pini si deveja e etshme!”
 
Ayah   56:56   الأية
Quran - Albanian
 
Kjo ėshtė mirėseardhja e tyre ditėn e gjykimit.
 
Ayah   56:57   الأية
Quran - Albanian
 
Ne u kemi krijuar juve, e pėrse nuk pranoni (ringjalljen)?
 
Ayah   56:58   الأية
Quran - Albanian
 
A mė tregoni pėr farėn qė e dredhni,
 
Ayah   56:59   الأية
Quran - Albanian
 
A ju e krijoni atė, apo Ne jemi qė e krijojmė?
 
Ayah   56:60   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e kemi caktuar (dhe barazuar) ndėrmjet jush vdekjen dhe Ne nuk ka kush qė mund tė na pengojė.
 
Ayah   56:61   الأية
Quran - Albanian
 
Qė t’ju zėvendėsojė me ė tjerė si ju dhe t’ju krijojmė rishtazi siē nuk dini ju.
 
Ayah   56:62   الأية
Quran - Albanian
 
Ju e keni tė njohur zanafillėn e parė, e pėrse nuk mendoni.
 
Ayah   56:63   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e shihni atė qė e mblidhni?
 
Ayah   56:64   الأية
Quran - Albanian
 
A ju e bėni tė mbijė ajo, apo Ne e bėjmė tė mbijė?
 
Ayah   56:65   الأية
Quran - Albanian
 
Sikur Ne tė dėshironim, do ta bėnim atė tė thyer (tė shkatėrruar) e ju do tė mbeteshit gjithmonė tė habitur (duke thėnė).
 
Ayah   56:66   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se ne mbetėm tė dėmtuar.
 
Ayah   56:67   الأية
Quran - Albanian
 
Po jo, ne mbetėm pa tė (tė varfėruar).
 
Ayah   56:68   الأية
Quran - Albanian
 
A e shihni ujin qė po e pini?
 
Ayah   56:69   الأية
Quran - Albanian
 
A ju e lėshoni atė prej reve, apo Ne jemi qė e lėshojmė?
 
Ayah   56:70   الأية
Quran - Albanian
 
Sikur Ne tė dėshirojmė, e bėjmė atė tė njelmėt, pėrse nuk falėnderoni?
 
Ayah   56:71   الأية
Quran - Albanian
 
A e keni parė zjarrin qė ju e ndizni?
 
Ayah   56:72   الأية
Quran - Albanian
 
A ju krijuat drurin e tij, apo Ne jemi krijues?
 
Ayah   56:73   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e bėmė atė si pėrkujtim (pėr zjarrin e Xhehennemit) dhe tė nevojshėm pėr ata nė vende tė pabanuara (nė shkretėrirė).
 
Ayah   56:74   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, ti lartėsoje emrin e Zoti tėnd tė madh.
 
Ayah   56:75   الأية
Quran - Albanian
 
Betohem nė shuarjen (pėrėndimin) e yjeve.
 
Ayah   56:76   الأية
Quran - Albanian
 
E ai ėshtė betim imadh, sikur ta dini!
 
Ayah   56:77   الأية
Quran - Albanian
 
Se me tė vėrtetė ai ėshtė Kur’an i famshėm.
 
Ayah   56:78   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė nė njė libėr tė ruajtur.
 
Ayah   56:79   الأية
Quran - Albanian
 
Atė nuk e prek kush, vetėm tė pastrit (melaiket).
 
Ayah   56:80   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė i zbritur prej Zotit tė botėve.
 
Ayah   56:81   الأية
Quran - Albanian
 
A, ndaj kėtij ligjėrimi (Kur’ani) ju jeni qė e gėnjeni.
 
Ayah   56:82   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe falėnderimi pėr furnizimin tuaj, ju jeni qė e gėnjeni.
 
Ayah   56:83   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrse, pra kur arrin shpirti nė fyt.
 
Ayah   56:84   الأية
Quran - Albanian
 
E ju nė atė moment shikoni (se ē’po i ngjet).
 
Ayah   56:85   الأية
Quran - Albanian
 
E Ne jemi mė afėr te se ju, por ju nuk shihni.
 
Ayah   56:86   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėrse, nėse ju nuk jeni pėrgjegjės (pėr vepra),
 
Ayah   56:87   الأية
Quran - Albanian
 
(Pėrse) Nuk e ktheni atė (shpirtin tė mos dalė).
 
Ayah   56:88   الأية
Quran - Albanian
 
E nėse ai (i vdekuri) ėshtė prej tė afėrmėve (tė Zotit).
 
Ayah   56:89   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ka (te Zoti) kėnaqėsi, furnizim tė mirė dhe Xhennet tė begatshėm.
 
Ayah   56:90   الأية
Quran - Albanian
 
Po nė qoftė se ėshtė nga tė djathtėt?
 
Ayah   56:91   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, ty tė qoftė se selam prej tė djathtėve (i thuhet).
 
Ayah   56:92   الأية
Quran - Albanian
 
E nė qoftė se ėshtė prej gėnjeshtarėve tė humbur,
 
Ayah   56:93   الأية
Quran - Albanian
 
Mirėseardhja e tyre ėshtė pritje me ujė tė valė.
 
Ayah   56:94   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe djegie nga zjarri i Xhehennemit.
 
Ayah   56:95   الأية
Quran - Albanian
 
E s’ka dyshim se kjo ėshtė ajo e vėrteta e sigurt.
 
Ayah   56:96   الأية
Quran - Albanian
 
Pra ti lartėso Zotin tėnd tė madhėruar:-: Go Home :-: Go Top :-: