« Prev 67. Surah Al-Mulk Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
I madhėruar ėshtė Ai, qė nė dorėn e fuqisė sė Tij ėshtė i tėrė sundimi dhe Ai ka fuqi mbi ēdo send.
 
Ayah   67:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t’ju sprovuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Ai ėshtė ngadhnjyesi, mėkatėfalėsi.
 
Ayah   67:3   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje?
 
Ayah   67:4   الأية
Quran - Albanian
 
Mandej, herė pas here drejto shikimin, e shikimi do tė kthehet tė ti i pėrulur dhe i molisur.
 
Ayah   67:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.
 
Ayah   67:6   الأية
Quran - Albanian
 
Dėnimi nė Xhehennem ėshtė edhe pėr ata qė nuk besuan Zotit tė tyre; sa vend i keq ėshtė ai!
 
Ayah   67:7   الأية
Quran - Albanian
 
Kur tė hidhen nė tė, ata do t’ia dėgjojnė atij ushtimėn e ai vlon.
 
Ayah   67:8   الأية
Quran - Albanian
 
Nga zemėrimi, ai gati copėtohet. Sa herė qė hidhet nė tė ndonjė turmė, roja i pyet: “A nuk ju pat ardhur juve ndonjė pejgamber (qortues)?”
 
Ayah   67:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ata thonė: “Po, na erdhi pejgamberi, por ne e pėrgėnjeshtruam dhe ne u thamė: “All-llahu nuk shpalli asgjė, e ju nukjeni tjetėr vetėm se nė njė humbje tė nadhe!”
 
Ayah   67:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe thonė: “Sikur tė kishim dėgjuar dhe pasur mend, ne nuk do tė ishim ndėr banuesit e zjarrit”.
 
Ayah   67:11   الأية
Quran - Albanian
 
Pra, i pranojmė mėkatet e veta; banuesit e zjarrit qofshin larg mėshirės.
 
Ayah   67:12   الأية
Quran - Albanian
 
Ata, qė pa parė i frikėsoheshin Zotit tė vet, pėr ta ka falje dhe shpėrblim tė madh.
 
Ayah   67:13   الأية
Quran - Albanian
 
E, ju fshihnie ose thhonie fjalėn tuaj haptas; Ai s’ka dyshim se e di ēka fshehni nė zemrat tuaja.
 
Ayah   67:14   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e di Ai qė ka krijuar, kur dihet se Ai dėpėrton nė thellėsi tė sekreteve, i njh hollėsitė.
 
Ayah   67:15   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ėshtė qė juve tokėn ua bėri tė pėrshtatshme, andaj, ecni nėpėr pjesė tė saj dhe shfrytėzoni begatitė e Tij, meqė vetėm te Ai ėshtė e ardhmja.
 
Ayah   67:16   الأية
Quran - Albanian
 
A u garantuat j prej Atij qė ėshtė nė qiell, qė tė mos ju shafit (tė mos u lėshoj) toka kur tė dridhet.
 
Ayah   67:17   الأية
Quran - Albanian
 
A u garantuat ju prej Atij qė ėshtė nė qiell, qė tė mos lėshojė kundėr jush ndonjė stuhi me rrebesh gurėsh. E pra, do ta kuptoni se si ėshtė ndėshkimi Im!
 
Ayah   67:18   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė ishin para tyre pėrgėnjeshtruan, por ēfarė ishte dėnimi Im?
 
Ayah   67:19   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk i shikuan ata shpezėt pėrmbi ta krahėhapur dhe kur krahėt i palojnė, ato nuk i mban nė ajėr pos Fuqiplotit. Ai ėshtė qė ēdo send e sheh dhe e di.
 
Ayah   67:20   الأية
Quran - Albanian
 
Kush ėshtė ajo ushtėri juaja qė do t’ju ndihmojė, pos Mėshiruesit? Ėshtė e vėrtetė se jobesimtarėt gjenden nė njė mashtrim tė madh.
 
Ayah   67:21   الأية
Quran - Albanian
 
Kush ėshtė ai qė ju ushqen, po qė se Ai ua ndėrpret furnizi,im e vet? Jo,askush, por ata vazhdojnė me arrogancė e kundėrvėnie.
 
Ayah   67:22   الأية
Quran - Albanian
 
A ėshtė mė i udhėzyar ai qė ecėn i pėrmbysur me fytyrė nė tokė, apo ai qė ecėn nė pozicion qėndrues rrugės sė drejtė?
 
Ayah   67:23   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Ai ėshtė q ju krijoi, ju dhuroi tė dėgjuarit, tė parit dhe mendjen, kurse pak po falėnderoni”
 
Ayah   67:24   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Ai ėshtė qė ju krijoi e ju shumoi nė tokė dhe vetėm te Ai do tė tuboheni!”
 
Ayah   67:25   الأية
Quran - Albanian
 
E, ata po thonė: “Kur do tė sėndertohet ky premtim, po qe se jeni tė vėrtetė?”
 
Ayah   67:26   الأية
Quran - Albanian
 
. Thuaj: “Atė e di vetėm All-llahu, e unė jam njė qortues qė ju bėn me dije!”
 
Ayah   67:27   الأية
Quran - Albanian
 
Kur ta shohin atė (Xhehennemin) se po u afrohet, fytyrat e atyre qė nuk besuan u shėmtohendhe u thuhet: “Ky ėshtė ai qė ju e kėrkonit sa mė shpejt!”
 
Ayah   67:28   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Mė tregoni pra, nėse All-llahu mė merr shpirtin mua dhe atyre qė janė me mua, ose na mėshiron, kush do t’i mbrojė jobesimtarėt prej njė dėnimi tė mundimshėm?”
 
Ayah   67:29   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Ai ėshtė Mėshiruesi, Atij i kemi besuar dhe vetė te Ai jemi mbėshtetur, kurse ju do takuptoni se kush njėmend ėshtė ai i humburi!”
 
Ayah   67:30   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Mė tregoni, nėse uji juaj humbet nė thellėsi, kush do t’ju sjell ujė mbitokėsor (burimor)?”:-: Go Home :-: Go Top :-: