« Prev 68. Surah Al-Qalam Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Nun, betohem nė pendėn dhe nė atė ēka shkruajnė!
 
Ayah   68:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ti, me dhuratėn pejgamber) e Zotit tėnd, nuk je i ēmendur!
 
Ayah   68:3   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se ti, padyshim do tė kesh shpėrblim tė pandėrprerė!
 
Ayah   68:4   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė morali!
 
Ayah   68:5   الأية
Quran - Albanian
 
Mė vonė ti do tė shohėsh, edhe ata do tė shohin.
 
Ayah   68:6   الأية
Quran - Albanian
 
Se cili prej jush ėshtė i ēmendur?
 
Ayah   68:7   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri se kush ėshtė ai qė ka humbur prej rrugės sė Tij dhe Ai e di mė sė miri pėr tė udhėzuarit.
 
Ayah   68:8   الأية
Quran - Albanian
 
Andaj, ti mos u pajto me gėnjeshtarėt!
 
Ayah   68:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ata kanė dėshirė qė ti tė bėsh lajka.
 
Ayah   68:10   الأية
Quran - Albanian
 
Mos e respekto askė qė betohet shumė dhe ėshtė i poshtėr!
 
Ayah   68:11   الأية
Quran - Albanian
 
qė ėshtė pėrgojues e ban fjalė ndėr njerėz.
 
Ayah   68:12   الأية
Quran - Albanian
 
Shumė koprrac ndaj rrugės sė mbarė, i pafrenueshėm, mėkatarė,
 
Ayah   68:13   الأية
Quran - Albanian
 
qė ėshtė shumė i vrazhdė, mė nė fund edhe kopil (nuk dihet baba).
 
Ayah   68:14   الأية
Quran - Albanian
 
(Mos e respekto) Vetėm pse ka pasuri e djem!
 
Ayah   68:15   الأية
Quran - Albanian
 
Kur atij i lexohen ajetet Tona, ai thotė: “Legjenda tė tė parėve!”
 
Ayah   68:16   الأية
Quran - Albanian
 
Ne do ti dėmkosim atė nė turi (nė hundė).
 
Ayah   68:17   الأية
Quran - Albanian
 
Ne i sprovuam ata (mekasit) sikurse i kemi pas sprovuar pronarėt e kopshtit. Kur u betuan se do tė vjelin atė herėt nė agim.
 
Ayah   68:18   الأية
Quran - Albanian
 
E nuk thanė (kur u betuan): “Nė dashtė All-llahu - inshaell -llahu!”
 
Ayah   68:19   الأية
Quran - Albanian
 
E, sa qenė ata fjetur, atė (kopshtin) e goditi njė bela nga Zoti yt.
 
Ayah   68:20   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ai gdhiu si tė ishte i vjelė.
 
Ayah   68:21   الأية
Quran - Albanian
 
Ata nė mėngjes thėrritnin njėri-tjetrin.
 
Ayah   68:22   الأية
Quran - Albanian
 
Ngrihuni herėt te prodhimet e tuaja, nėse doni t’i vilni!
 
Ayah   68:23   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata vajtėnduke pėshpėritur nė mes vete ( tė mos i dėgjojnė kush).
 
Ayah   68:24   الأية
Quran - Albanian
 
24-25. Tė mos lejojnė tė afrohet sot nė tė asnjė i varfėr.
 
Ayah   68:25   الأية
Quran - Albanian
 
24-25. Tė mos lejojnė tė afrohet sot nė tė asnjė i varfėr.
 
Ayah   68:26   الأية
Quran - Albanian
 
E kur e panė atė, thanė: “S’ka dyshim, ne kemi humbur (rrugėn)”.
 
Ayah   68:27   الأية
Quran - Albanian
 
Jo, (ne nuk kemi humbur rrugėn) por pakemi mbetur pa tė!
 
Ayah   68:28   الأية
Quran - Albanian
 
Ai me maturi prej tyre tha: “A nuk ju thahė pėrse nuk e pėrmendi Zotin?”
 
Ayah   68:29   الأية
Quran - Albanian
 
Atėherė ata thanė: “I pafajshėm ėshtė Zoti ynė, ne ishim tė padrejtė”
 
Ayah   68:30   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe u kthyen e po e qortojėn njėri-tjetrin.
 
Ayah   68:31   الأية
Quran - Albanian
 
Thanė: “Tė mjerėt ne, vėrtet ne ishim jashtė rrugės!”
 
Ayah   68:32   الأية
Quran - Albanian
 
Shpresohet se Zoti yt do na zėvendsojė me ndonjė edhe mė tė mirė se ai; ne nė tė vetėm te Zoti ynė mbajmė shpresėn.
 
Ayah   68:33   الأية
Quran - Albanian
 
Ja, kėshtu do tė jenė dėnimi (i mekasve), ndėrsa dėnimi i botės tjetėr do tė jetė shumė mė i ashpėr, sikur tė jenė qė e kuptojnė.
 
Ayah   68:34   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e sigurt se pėr tė devotshmit do tė ketė te Zoti i tyre kopshte tė begatshme.
 
Ayah   68:35   الأية
Quran - Albanian
 
A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me mylimanėt?
 
Ayah   68:36   الأية
Quran - Albanian
 
ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?
 
Ayah   68:37   الأية
Quran - Albanian
 
A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?
 
Ayah   68:38   الأية
Quran - Albanian
 
E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?
 
Ayah   68:39   الأية
Quran - Albanian
 
Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?
 
Ayah   68:40   الأية
Quran - Albanian
 
Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton atė?
 
Ayah   68:41   الأية
Quran - Albanian
 
Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?
 
Ayah   68:42   الأية
Quran - Albanian
 
(Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.
 
Ayah   68:43   الأية
Quran - Albanian
 
Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).
 
Ayah   68:44   الأية
Quran - Albanian
 
Pra mė lė Mua dhe ata qė e mohojnė kėtė Kur’an. Ne do t’i afrojmė ata dalėngadalė te dėnimi prej nga nuk presin.
 
Ayah   68:45   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atyre Unė u jap afat, sepse ndėshkimi Im ėstė shumė i fortė.
 
Ayah   68:46   الأية
Quran - Albanian
 
A mos kėrkon ti prej tyre shpėrblim, e ata janė tė ngarkuar me dhėniet?
 
Ayah   68:47   الأية
Quran - Albanian
 
A mos te ta ėshtė e fshehta (e Lehvi Mahfudhit), e ata prej atu trumbetojnė (se janė tė mirė)?
 
Ayah   68:48   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti, bėhu i durueshėm ndaj caktimit tė Zotit tėnd, e mos u bė si ai peshkut nė kohėn kur pat thirrur (Zotin) dhe ishte i mllefosur.
 
Ayah   68:49   الأية
Quran - Albanian
 
Sikur tė mos i afrohej atij mėshirė nga Zoti i tij, do tė hidhej nė shkretėrirė i demoralizuar.
 
Ayah   68:50   الأية
Quran - Albanian
 
Po Zoti i tij, e bėri atė tė zgjedhur prej tė mirėve.
 
Ayah   68:51   الأية
Quran - Albanian
 
E ata qė nuk besuan gati sa tė zhdukin me shikimet e tyre, kur dėgjuan Kur’anin, e (nga inati) thanė: “Ai ėshtė i marrė!”
 
Ayah   68:52   الأية
Quran - Albanian
 
Po ai (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėn (e njerėzve e tė xhinėve).:-: Go Home :-: Go Top :-: