« Prev 70. Surah Al-Ma'ārij Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Njė lutės e kerkoi dėnimin e pashmangshėm,
 
Ayah   70:2   الأية
Quran - Albanian
 
pėr jobesimtarėt. Atė (dėnim) s’ka kush qė mund ta ndalė.
 
Ayah   70:3   الأية
Quran - Albanian
 
Ai dėnim vjen nga All-llahu, pronari ishkallėve tė larta (nė qiej).
 
Ayah   70:4   الأية
Quran - Albanian
 
Atje ngjiten engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjatė pesėdhjetė mijė vjet (ose lartėsia e atyre shkallėve ėshtė pesėdhjetė mijė vjet).
 
Ayah   70:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ti, pra, duro me njė durim pa ankesė (tė mirė).
 
Ayah   70:6   الأية
Quran - Albanian
 
Atyre u duket ai larg,
 
Ayah   70:7   الأية
Quran - Albanian
 
Kurse Neve ai na duket afėr.
 
Ayah   70:8   الأية
Quran - Albanian
 
Dita kur qielli tė bėhet si kallaji i shkrirė.
 
Ayah   70:9   الأية
Quran - Albanian
 
Kodrat tė bėhen si leshi i lėnurur.
 
Ayah   70:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe asnjė mik nuk pyet pėr mikun.
 
Ayah   70:11   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe pse ata shihen ndėrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njėri-tjetrit). Krimineli dėshiron sikur tė kishte paguar dėnimin e asaj dite me bijtė e vet.
 
Ayah   70:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe me gruan e vet dhe me vėllain e vet.
 
Ayah   70:13   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe me tė afėrmit e tij qė ai te ata mbėshtetej.
 
Ayah   70:14   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe me krejt ēka ka nė tokė, e vetėm tė kishte shpėtuar!
 
Ayah   70:15   الأية
Quran - Albanian
 
Jo, kurrsesi, ajo (para) ėshtė Ledhdha - flaka (emėr i Xhehennemit).
 
Ayah   70:16   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė qė heq kapakėt e kokės.
 
Ayah   70:17   الأية
Quran - Albanian
 
Qė e thėrret (tėrheq prej vetes) atė qė ėshtė zbbrapsur e larguar (prej besimit).
 
Ayah   70:18   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe qė ka tubuar (pasuri) dhe e ka ruajtur (fshehur).
 
Ayah   70:19   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė i prirur tė jetė i padurueshėm.
 
Ayah   70:20   الأية
Quran - Albanian
 
Pse kur e godit ndonjė e keqe, ai ankohet sė tepėrmi.
 
Ayah   70:21   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrkaq, kur e gjen e mira, ai bėhet tepėr koprac.
 
Ayah   70:22   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē atyre qė falen,
 
Ayah   70:23   الأية
Quran - Albanian
 
tė cilėt janė tė rregullt nė faljen e namazit tė tyre.
 
Ayah   70:24   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata qė nė pasurinė e vet kanė ndarė nė njė pjesė tė caktuar.
 
Ayah   70:25   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr lypėsin dhe pėr nevojtarin qė nuk lyp.
 
Ayah   70:26   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė e besojnė bindshėm ditėn e gjykimit.
 
Ayah   70:27   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė i frikėsohen dėnimit nga Zoti i tyre.
 
Ayah   70:28   الأية
Quran - Albanian
 
Sepse ėshtė e vėrtetė qė nuk ka shpėtim prej dėnimit nga Zoti i tyre.
 
Ayah   70:29   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė janė ruajtur prej punėve tė ndyra (amorale).
 
Ayah   70:30   الأية
Quran - Albanian
 
Me pėrjashtim ndaj grave tė veta dhe ndaj robėreshave qė i kanė nė posedim, ata nuk qortohen pėr to.
 
Ayah   70:31   الأية
Quran - Albanian
 
E kush kėrkon pėrveē tyre, tė tillėt janė tė shfrenuar (meritojnė dėnim).
 
Ayah   70:32   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė janė besnikė ndaj amanetit qė u ėshtė besuar dhe ndaj premtimit tė dhėnė.
 
Ayah   70:33   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė dėshminė e vet e zbatojnė (nuk e mohojnė, nuk e fshehin).
 
Ayah   70:34   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ata qė janė tė kujdesshėm ndaj rregullave tė namazit tė tyre.
 
Ayah   70:35   الأية
Quran - Albanian
 
Tė tillėt janė nė Xhennete dhe janė tė nderuar.
 
Ayah   70:36   الأية
Quran - Albanian
 
ē’ėshtė me ata qė nuk besuan dhe zgjasin qafat nga ti?
 
Ayah   70:37   الأية
Quran - Albanian
 
Ulėn nė grupe nė tė djathtė e nė tė majtė teje?
 
Ayah   70:38   الأية
Quran - Albanian
 
A dėshiron secili prej tyre tė hyjė nė Xhennetin r begatshėm?
 
Ayah   70:39   الأية
Quran - Albanian
 
Kurrsesi! Ne i krijuam ata nga ajo ēka ata e dinė.
 
Ayah   70:40   الأية
Quran - Albanian
 
Pra betohem nė Zotin e lindjeve e tė perėndimeve, se Ne kemi fuqi.
 
Ayah   70:41   الأية
Quran - Albanian
 
tė zėvendėsojmė me mė tė mirė se ata dhe Ne nuk mund tė na dalė kush para.
 
Ayah   70:42   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti lėri ata tė zhyten edhe mė thellė nė tė kota dhe tė dėfrehen deri qė tė ballafaqohen nė ditėn e tyre qė po u premtohet.
 
Ayah   70:43   الأية
Quran - Albanian
 
Ditėn kur duke u ngutur dalin prej varreve, sikur nguteshin te idhujt,
 
Ayah   70:44   الأية
Quran - Albanian
 
Me shikimet e tyre tė pėrulura i ka kapluar poshtėrimi. Ajo ėshtė dita qė ka qenė premtuar.:-: Go Home :-: Go Top :-: