« Prev 71. Surah Nūh Next »



First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Ne e dėrguam Nuhun e populli i vet (dhe i thamė): “Tėrhiqja vėrejtjen popullit tėnd para se ata t’i godasė dėnimi i rėndė!”
 
Ayah   71:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ai tha: “O populli im, unė jam i dėruar te ju, jam i qartė.
 
Ayah   71:3   الأية
Quran - Albanian
 
Adhuronie All-llahun, kini frikė prej Tij dhe mua mė dėgjoni.
 
Ayah   71:4   الأية
Quran - Albanian
 
Ai u falė juve nga mėkatet tuaja dhe ua vazhdon jetėn deri nė njė afat tė caktuar (pa u dėnuar), e kur tė vijė afati i caktuar prej All-llahut, ai nuk shtyhet pėr mė vonė, nėse jeni qė e dini”.
 
Ayah   71:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ai tha: “O Zoti im, unė e thirra popullin tim natėn e ditėn.
 
Ayah   71:6   الأية
Quran - Albanian
 
Por thirrja ime vetėm ua shtoi ikjen.
 
Ayah   71:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe sa herė qė unė i thirritja ata pėr t’u falur Ti mėkatet, ata i vėnin gishtat e tyre nė veshė dhe e mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin nė atė tė tyren me njė mendjemadhėsi tė fortė.
 
Ayah   71:8   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj, unė i kam thirrur ata haptazi.
 
Ayah   71:9   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj unė thirrjen ua drejtoja atyre haptazi, e shumė herė edhe fshehurazi”.
 
Ayah   71:10   الأية
Quran - Albanian
 
Unė u thashė: “Kėrkoni falje Zotit tuaj, se Ai vėrtet falė shumė;
 
Ayah   71:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk,
 
Ayah   71:12   الأية
Quran - Albanian
 
Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt, ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj.
 
Ayah   71:13   الأية
Quran - Albanian
 
ē’ėshtė me ju qė All-llahut nuk i shprehni madhėrinė qė e meriton?
 
Ayah   71:14   الأية
Quran - Albanian
 
Kur Ai ju krijoi nė disa etapa.
 
Ayah   71:15   الأية
Quran - Albanian
 
A nuk e keni parė se si All-llahu krijoi shtatė palė qiej (nė kate).
 
Ayah   71:16   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe nė ta hėnėn e bėri dritė, diellin e bėri ndriēues.
 
Ayah   71:17   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe All-llahu u shpiku juve prej tokės si bimė.
 
Ayah   71:18   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj ju kthen nė tė pa dyshim ju nxjerr sėrish.
 
Ayah   71:19   الأية
Quran - Albanian
 
All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.
 
Ayah   71:20   الأية
Quran - Albanian
 
Qė nėpėr tė tė ecni rrugėve tė gjera”.
 
Ayah   71:21   الأية
Quran - Albanian
 
Nuhu tha: “Zoti im, ata mė kundėrshtuan, ata shkuan pas atyre (pasanikėve), tė cilėve pasuria dhe fėmijėt e tyre vetėm ua shtuan dėshpėrimin.
 
Ayah   71:22   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata (pasanikėt) u kurdisėn atyre kurthe shumė tė mėdha”.
 
Ayah   71:23   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe u thanė: Mos braktisni zotat tuaj kurrsesi, mos braktisni Vedda-nė, as Suvva-nė, e Jeguth-in, Jeukė-n e Nesre-n.
 
Ayah   71:24   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ata i bėnė tė humbur shumė sish, e Ti zullumqarėve mos u jep tjetėr, por vetėm humbje.
 
Ayah   71:25   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr shkak tė mėkateve tė tyre ata u pėrmbytėn dhe menjėherė u futėn nė zjarr dhe ata, pėrveē All-llahut, nuk gjetėn ndihmėtarė.
 
Ayah   71:26   الأية
Quran - Albanian
 
E Nuhu tha: “O Zoti im, mos lė mbi tokė asnjė nga jobesimtarėt!
 
Ayah   71:27   الأية
Quran - Albanian
 
Sepse, nėse Ti i lė ata, robėrit Tu do t’i humbin dhe prej tyre nuk lind tjetėr, vetėm tė prishur e jobesimtarė.
 
Ayah   71:28   الأية
Quran - Albanian
 
Zoti im, mė falė mua dhe prindėrit e mi, dhe ata qė hynė nė shtėpinė time, duke qenė besimtarė. edhe besimtarėt e besimtaret, ndėrsa jobesimtarėve mos u shto tjetėr, vetėm dėshpėrim”.



:-: Go Home :-: Go Top :-: