« Prev 72. Surah Al-Jinn Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Mua mė shpalllet se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur’anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: “Ne kemi dėgjuar njė Kur’an qė mahnit,
 
Ayah   72:2   الأية
Quran - Albanian
 
qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t’ia shoqėrojmė mė akė”
 
Ayah   72:3   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se latėsua e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua , as fėmijė.
 
Ayah   72:4   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dshim se ai mendjelehti jonė fliste tė pavėrteta ndaj All-llahut.
 
Ayah   72:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrsa, ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahun,
 
Ayah   72:6   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.
 
Ayah   72:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se ata (njerėzit) kanė menduar, siē keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pėr tė ringjallur askė.
 
Ayah   72:8   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijnė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
 
Ayah   72:9   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendėvėshtrim pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.
 
Ayah   72:10   الأية
Quran - Albanian
 
Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgaditje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t’i udhėzojė.
 
Ayah   72:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.
 
Ayah   72:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t’i shmangeni nė tokė e as nuk mund t’i shpėtojmė Atij duke ikur.
 
Ayah   72:13   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur’anin), i besuam atij, e kush e beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėnimi e as ndonjė padrejtėsie.
 
Ayah   72:14   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka besimtarė (myslimanė) dhe prej nesh ka qė janė jashtė rrugės (jobesimtarė), e kush e pranoi islamin, tė tillėt mėsynė rrugėn e shpėtimit.
 
Ayah   72:15   الأية
Quran - Albanian
 
Ndėrsa, ata qė lėshuan rrugėn, ata u bėnė lėndė e Xhehennemit!
 
Ayah   72:16   الأية
Quran - Albanian
 
sikur ata (idhujtarėt) t’i pėrmbaheshin rrugės sė drejtė, Ne do t’iu lėshonim atyre ujė me bollėk,
 
Ayah   72:17   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr tė sprovuar me tė. E kush ia kthen shpinėn adhurimit ndaj Zotit tė vet, Ai e shpie atė nė vuajtje tė padurueshme.
 
Ayah   72:18   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe (mua mė shpallet) e vėrtetė xhamitė janė veēant pėr tė adhuruar All-llahun, e mos adhuroni nė to askė tjetėr me All-llahun!
 
Ayah   72:19   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe se kur u ngrit robi i All-llahut ta adhurojė Atė, ata (xhinėt ose idhujtarėt) gati hipnin njėri mbi tjetėrin pėr tė dagjuar.
 
Ayah   72:20   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Unė dėshiroj vetėm Zotin tim dhe Atij nuk i bėj asnjė shok!”
 
Ayah   72:21   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Unė nuk kam nė dorė qė t’ju largojė dėmin, as t’ju sjell dobi!”
 
Ayah   72:22   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Ėshtė e vėrtetė se mua nuk mė mbron askush prej (dėnimit) tė All-llahut dhe pėrveē Tij, unė nuk gjej mbėshtetje”.
 
Ayah   72:23   الأية
Quran - Albanian
 
(Nuk kam nė dorė tjetėr), pėrveē kumtimin prej All-llahut dhe pėrveē shpalljeve tė Tij. Kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e tij, i tij ėshtė zjarri i Xhehennemit, aty do tė jenė pėrgjithmonė, pambarim.
 
Ayah   72:24   الأية
Quran - Albanian
 
Derisa kur ta shohin atė qė u premtohet, atėherė do tė kuptojnė se kush ėshtė mė i dobėt nė ndihmė dhe mė i vogėl nė numėr.
 
Ayah   72:25   الأية
Quran - Albanian
 
Thuaj: “Unė nuk e di a do tė jetė afėr ajo qė u premtohet, apo Zoti im do ta vonojė atė shumė?”
 
Ayah   72:26   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.
 
Ayah   72:27   الأية
Quran - Albanian
 
Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atėbotė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),
 
Ayah   72:28   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr ta ditur (pėr t’u dukur) se ata kanė kumtuar shpalljet e Zotit tė tyre, dhe se Ai ka pėrfshi atė te ata, dhe Ai e di sasinė e ēdo gjėje qė ekziston.:-: Go Home :-: Go Top :-: