« Prev 73. Surah Al-Muzzammil Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
O ti i mbėshtjellė!
 
Ayah   73:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ngrihu pėr falje natėn, pėrveē njė pjese tė vogėl tė saj.
 
Ayah   73:3   الأية
Quran - Albanian
 
Gjysmėn e saj ose diē mė pak se gjysmėn.
 
Ayah   73:4   الأية
Quran - Albanian
 
Ose shto diē prej saj dhe Kur’anin lexoje me vėmendje.
 
Ayah   73:5   الأية
Quran - Albanian
 
Ne do tė shpallim ty fjalė tė rėndė (tė madhe).
 
Ayah   73:6   الأية
Quran - Albanian
 
E s’ka dyshim se akiviteti i natės ėshtė fuqizues dhe fjlė mė e qartė.
 
Ayah   73:7   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, Ti gjatė ditės ke angazhim tė gjatė (tė madh).
 
Ayah   73:8   الأية
Quran - Albanian
 
Po ti pėrmende Zotin tėnd dhe plotėsisht pėrkushtoju Atij!
 
Ayah   73:9   الأية
Quran - Albanian
 
Zot i lindjes dhe i perėndimit, nuk ka zot tjetėr vetėm Ai, pra Atė merrė pėr mbėshtetje.
 
Ayah   73:10   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kij durim ndaj asaj qė tė thonė dhe largohu atyre i matur.
 
Ayah   73:11   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe mė lė Mua pėr ata gėnjeshtarėt pasanikė, dhe jepu atyre pak afat.
 
Ayah   73:12   الأية
Quran - Albanian
 
Se me tė vėrtetė te Ne ka pranga e zjarr.
 
Ayah   73:13   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe ushqim qė nuk gėlltitet edhe dėnim tė dhembshėm.
 
Ayah   73:14   الأية
Quran - Albanian
 
Atė ditė kur toka e kodrat tė dridhen, e kodrat bėhen rėrė rrėshqitėse.
 
Ayah   73:15   الأية
Quran - Albanian
 
Ne dėrguam te ju tė dėrguar qė dėshmon kundėr jush, ashtu siē patėm dėrguar edhe te faraoni tė dėrguar.
 
Ayah   73:16   الأية
Quran - Albanian
 
E faraoni e kundėrshtoi tė dėrguarin, andaj Ne i dhamė atij njė dėnim tė rėndė.
 
Ayah   73:17   الأية
Quran - Albanian
 
Nėse ju mohoni, si do tė mbroheni nė njė ditė qė fėmijėt do t’i bėjė pleq?
 
Ayah   73:18   الأية
Quran - Albanian
 
Atė ditė qielli do tė ēahet dhe premtimi i Tij do tė realizohet.
 
Ayah   73:19   الأية
Quran - Albanian
 
Kėto janė njė pėrkujtim qortues, e kush do, ai e zgjedh rrugėn pėr te Zoti i vet.
 
Ayah   73:20   الأية
Quran - Albanian
 
Zoti yt e di se ti dhe njė grup i atyre qė janė me ty, kaloni nė adhurim mė pak se dy tė tretat e natės ose gjysmėn e saj a njė tė tretėn e saj. All-llahu e di gjatėsinė e natės dhe tė ditės dhe Ai e diti qė ju nuk do mund t’i pėrmbaheni asaj, andaj u lehtėsoi juve, pra falnu duke lexuar Kur’an sa t’ju vijė mė lehtė prej namazit. Ai e diti se nga ju do tė ketė tė sėmurė dhe tė tjerėt qė gjallėrojnė nėpėr tokė dke kėrkuar nga begatitė e All-llahut, e dhe tė tjerė qė luftojnė nė rrugėn e All-llahut, pra falnu dhe lexoni sa tė jetė mė lehtė pėr tij dhe kryene me rregull faljen, jepne zeqatin, huazoni (jepni sadaka) pėr hir tė All-llahut hua tė mirė, se ēka tė pėrgatitni pėr veten tuaj prej tė mirave, atė do ta gjeni te All-llahu edhe mė tė mirė, dhe shpėrblim mė tė madh, e kėrkoni falje prej All-llahut, se All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues!:-: Go Home :-: Go Top :-: