« Prev 74. Surah Al-Muddaththir Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
O ti i mbuluar!
 
Ayah   74:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ngrihu dhe tėrhiqu vėrejtjen (duke i thirrur).
 
Ayah   74:3   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe madhėroje Zotin tėnd!
 
Ayah   74:4   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe rrobat tua pastroji!
 
Ayah   74:5   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe tė keqės sė ndyrė largohu!
 
Ayah   74:6   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe mos u mburr me atė qė jep e tė duket shumė!
 
Ayah   74:7   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėr hir tė Zotit tėnd duro!
 
Ayah   74:8   الأية
Quran - Albanian
 
E,kur tė fryhet nė Sur,
 
Ayah   74:9   الأية
Quran - Albanian
 
Atėherė ajo ėshtė ditė e vėshtirė.
 
Ayah   74:10   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr jobesimtarėt ėshtė jo e lehtė.
 
Ayah   74:11   الأية
Quran - Albanian
 
Ti, mė le Mua dhe atė qė e krijova tė vetmuar.
 
Ayah   74:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe bėra kėtė pasuri tė madhe.
 
Ayah   74:13   الأية
Quran - Albanian
 
E bėra edhe me djem qė i ka me vete.
 
Ayah   74:14   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe Unė i lash nė disponim tė gjitha mundėsitė.
 
Ayah   74:15   الأية
Quran - Albanian
 
E ai lakmon qė t’i shtoj edhe mė tepėr.
 
Ayah   74:16   الأية
Quran - Albanian
 
E jo, se ai vėrtet ishte mohues i fakteve tona!
 
Ayah   74:17   الأية
Quran - Albanian
 
Atė do ta ndrydhi me njė dėnim tė rėndė e tė padurueshėm.
 
Ayah   74:18   الأية
Quran - Albanian
 
Pse ai shumė mendonte, radhitte e pėrgatiste (pėr Kur’anin).
 
Ayah   74:19   الأية
Quran - Albanian
 
Qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte?
 
Ayah   74:20   الأية
Quran - Albanian
 
Prapė qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte?
 
Ayah   74:21   الأية
Quran - Albanian
 
Ai sėrish thellohej nė mendime.
 
Ayah   74:22   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj mrrolej dhe bėhej edhe i vrazhdė.
 
Ayah   74:23   الأية
Quran - Albanian
 
Pastaj ktheu shpinėn me mendjemadhėsi.
 
Ayah   74:24   الأية
Quran - Albanian
 
E tha: “Ky (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr, vetėm se magji qė pėrcillet prej tė tjerėve.
 
Ayah   74:25   الأية
Quran - Albanian
 
Ky nuk ėshtė tjetėr, pėrveē fjalė njerėzish!”
 
Ayah   74:26   الأية
Quran - Albanian
 
E Unė atė do ta hedhė nė Sekar!
 
Ayah   74:27   الأية
Quran - Albanian
 
E, ku e di ti se ēka ėshtė Sekar?
 
Ayah   74:28   الأية
Quran - Albanian
 
Ai nuk lė send tė mbetet pa e djegur.
 
Ayah   74:29   الأية
Quran - Albanian
 
Ai ėshtė qė ua prish dhe ua nxin lėkurat.
 
Ayah   74:30   الأية
Quran - Albanian
 
Mbikėqyrės mbi tė janė nėntėmbėdhjetė.
 
Ayah   74:31   الأية
Quran - Albanian
 
E mbiqėkyrės tė zjarrit, Ne nuk bėjmė tjetėr, pėrveē engjėjve dhe numrin e tyre (tė pėrmendur nė Kur’an) nuk e bėmė pėr tjetėr, por vetėm si sprovė pėr ata qė nuk besuan, e qė tė binden ata qė u ėshtė dhėnė libri, e atyre qė besuan t’u shtohet besimi, e atyre qė u ėshtė dhėmė libri dhe besimtarėt tė mos kenė dyshim, dhe ata qė zemrat i kanė tė sėmura dhe jobesimtarėt tė thonė: “ēka dashti All-llahu me kėtė shembull?” Ja ashtu, All-llahu e lė tė humbur atė qė do, e ushtrinė e Zotit tėnd nuk e di kush pos Atij, e ai (Sekari), nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrkujtim pėr njerėz.
 
Ayah   74:32   الأية
Quran - Albanian
 
Jo, nuk ėshtė ashtu, Pasha hėnėn!
 
Ayah   74:33   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe natėn kur tėrhiqet!
 
Ayah   74:34   الأية
Quran - Albanian
 
Edhe agimin kur agon!
 
Ayah   74:35   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se ai (Sekari) ėshtė njė nga belatė mė tė mėdha.
 
Ayah   74:36   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė vėrejtje pėr njerėz!
 
Ayah   74:37   الأية
Quran - Albanian
 
Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė.
 
Ayah   74:38   الأية
Quran - Albanian
 
Secili njeri ėshtė pengė i veprės sė vet.
 
Ayah   74:39   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrveē atyre tė djathtėve.
 
Ayah   74:40   الأية
Quran - Albanian
 
Qė janė nė Xhennete e i bėjnė pyetje njėri-tjetrit,
 
Ayah   74:41   الأية
Quran - Albanian
 
Pėrkitazi me kriminelėt (e u thonė):
 
Ayah   74:42   الأية
Quran - Albanian
 
“ēka u solli juve nė Sekar?”
 
Ayah   74:43   الأية
Quran - Albanian
 
Ata thonė: “Nuk kemi qenė prej atyre qė faleshin ( qė bėnin namaz);
 
Ayah   74:44   الأية
Quran - Albanian
 
Nuk kemi qenė qė ushqyenim tė varfėrit;
 
Ayah   74:45   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kemi qenė qė pėrziheshim me tė tjerėt nė punė tė kota.
 
Ayah   74:46   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kemi qenė qė nuk e besonim ditėn e gjykimit.
 
Ayah   74:47   الأية
Quran - Albanian
 
Derisa na erdhi e vėrteta (vdekja)!”
 
Ayah   74:48   الأية
Quran - Albanian
 
E tanimė, atyre nuk u bėn dobi ndėrmjetėsimi i ndėrmjetėsuesve,
 
Ayah   74:49   الأية
Quran - Albanian
 
Po ēka kishin ata qė largohesin prej kėshillės (Kur’ait)?
 
Ayah   74:50   الأية
Quran - Albanian
 
Ata ishin si gomarė tė trembur (tė egėr).
 
Ayah   74:51   الأية
Quran - Albanian
 
Qė ikin prej luanit (ose prej gjahtarit).
 
Ayah   74:52   الأية
Quran - Albanian
 
Veē kėsaj, secili prej tyre dėshironte t’i jepej libėr i posaēėm (i hapėt, i qartė).
 
Ayah   74:53   الأية
Quran - Albanian
 
E jo! Por ata janė qė nuk frikėsohen botės tjetėr.
 
Ayah   74:54   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe jo! Se ai (Kur’ani) ėshtė kėshillė e lartė.
 
Ayah   74:55   الأية
Quran - Albanian
 
E kush do, kėshillohet me tė.
 
Ayah   74:56   الأية
Quran - Albanian
 
Po ata nuk mund tė marrin mėsim prej tij, vetėm nėse All-llahu di, Ai ėshtė i denjė pėr t’iu ruajtur dhe i denjė pėr falje mėkatesh!:-: Go Home :-: Go Top :-: