« Prev 76. Surah Al-Insān or Ad-Dahr Next »First Ayah   1   الأية الأولي
بِسْم ِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Quran - Albanian
 
Vėrtetė ka kaluar njė periudhė kohore, qė njeriu nuk ekzistonnte fare si njė diēka i pėrmendur.
 
Ayah   76:2   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e krijuam prej njė uji tė bashkėdyzuar pėr tė sprovuar atė, andaj e bėmė tė dėgjojė e tė shohė.
 
Ayah   76:3   الأية
Quran - Albanian
 
Ne e udhėzuam atė nė rrugėn tė drejtė, e ai do tė jetė: mirėnjohės ose pėrbuzės.
 
Ayah   76:4   الأية
Quran - Albanian
 
Ne pėr jobesimtėrėt kemi pėrgatitur zinxhirė, pranga e zjarr.
 
Ayah   76:5   الأية
Quran - Albanian
 
S’ka dyshim se tė devotshmit do tė pijnė nga gota qė pėrziejra brenda saj ėshtė nga kafuri (aromatik).
 
Ayah   76:6   الأية
Quran - Albanian
 
Ėshtė njė burim prej tė cilit pijnė robėrit e All-llahut dhe e bartin atė ku tė duan.
 
Ayah   76:7   الأية
Quran - Albanian
 
Ata janė qė zbatojnė premtimet e tyre dhe i frikėsohen njė dite dėmi i sė cilės ka pėrmasa tė mėdha.
 
Ayah   76:8   الأية
Quran - Albanian
 
Ata janė qė pėr hir tė Tij u japin ushqim tė varvfėrve, jetimmėve dhe tė zėnėve robėr.
 
Ayah   76:9   الأية
Quran - Albanian
 
Ne po ju ushqejmė vetėm pėr hir tė All-llahut dhe prej jush nuk kėrkojmė ndonjė shpėrblim e as falėnderim.
 
Ayah   76:10   الأية
Quran - Albanian
 
Ne i frikėsohemi (dėnimit) Zotit tonė nė njė ditė qė fytyrat i bėn tė zymta dhe ėshtė sshumė vėshtirė.
 
Ayah   76:11   الأية
Quran - Albanian
 
Po All-llahu i ruajti ata prej sherrit tė asaj dite dhe u dhuroi shkėlqim nė fytyra e gėzim tė madh.
 
Ayah   76:12   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe pėr shkak se ata duran, i shpėrbleu me Xhennet dhe me petka mėndafshi.
 
Ayah   76:13   الأية
Quran - Albanian
 
Aty janė tė mbėshtetur nė koltukė dh aty nk shohin as diell (vapė) e as tė ftohtė.
 
Ayah   76:14   الأية
Quran - Albanian
 
Hijet e tyre (tė pemėve) janė afėr mbi ta dhe kalaveshėt e pemėve janė tė qaur shumė afėr.
 
Ayah   76:15   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atyre u bėhet shėrbim me enė dhe me gota tė tejdukshme.
 
Ayah   76:16   الأية
Quran - Albanian
 
Tė tejdukshme nga argjenti qė ata (shėrbėtorėt) i pėrcaktuan tė jenė sa duhet (tė mėdha o tė vogla).
 
Ayah   76:17   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe u jepet tė pijnė aty gota tė verės tė pėrzier zenxhebilė (bimė aromatike).
 
Ayah   76:18   الأية
Quran - Albanian
 
(nga) burimi aty qė queht selsebil (i lehtė nė tė pimė).
 
Ayah   76:19   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe atyre u sillen pėr shėrbim djelmosha qė pėrherė janė tė tillė sa qė kur t’i kundrosh tė duken si margairtarė tė dėrdhur.
 
Ayah   76:20   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe kur tė shikosh sty, sheh begati tė mėdha e zotėrim (pronė, pauri) tė madh.
 
Ayah   76:21   الأية
Quran - Albanian
 
Kanė tė veshura petka mėndafshi tė hollė e tė gjelbėr (atllas) dhe tė mėndafshit tė trashė (brokat); janė tė stoliur me bylyzykė tė argjentė dhe Zoti i tyre ujep tė pijnė pije tė pastėr.
 
Ayah   76:22   الأية
Quran - Albanian
 
Ky ėshtė shpėrblimi juaji, sepse angazhimi juaji ka qenė i pranishėm.
 
Ayah   76:23   الأية
Quran - Albanian
 
Ne tė shpallėm ty Kur’anin nė intervale (pjesė-pjesė).
 
Ayah   76:24   الأية
Quran - Albanian
 
Andaj ti bėhu i durueshėm deri nė vendimin e Zotit tėnd e mos dėgjo as mėkatarė, as jobesimtarė.
 
Ayah   76:25   الأية
Quran - Albanian
 
Adhuroje Zotin tėnd mėngjes e mbrėmje.
 
Ayah   76:26   الأية
Quran - Albanian
 
Dhe falu pėr hirė tė Tij nė njė kohė tė natės, mandej adhuroje Atė edhe natėn mė gjatė.
 
Ayah   76:27   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, ata (idhujtarėt) e duan shumė kėtė jetė dhe e zėnė asgjė ditėn e rėndė qė i pret.
 
Ayah   76:28   الأية
Quran - Albanian
 
Ne i krijuam ata dhe Ne e pėrsosėm krijimin e tyre, e sikur tė duam, Ne i zhdukim ata e sjellim tė tjerė mė tė mirė se ata.
 
Ayah   76:29   الأية
Quran - Albanian
 
Vėrtet, kėto janė njė kėshillė, e kush do e merr rrugėn qė e ēon te Zoti i tij.
 
Ayah   76:30   الأية
Quran - Albanian
 
Po ju nuk mund tė doni gjė, pos nėse do All-llahu, e All-llahu ėshtė shumė i dijshėm, shumė i urtė.
 
Ayah   76:31   الأية
Quran - Albanian
 
Ai atė qė do, e shtie nė mėshirėn e Vet, kurse pėr zullumqarėt ka pėrgatitur dėnim tė dhembshėm.:-: Go Home :-: Go Top :-: